Ismét jönnek a meleg nyári napok, amikor a szokásosnál is több folyadékot kívánunk. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy elkezdjük unni a víz semleges ízét, akármennyire is frissítő, és szeretnénk valamilyen ízt érezni a frissítőnkben. Ilyenkor jobban tesszük, ha a bolti üdítők helyett házi limonádékat, frissítő gyümölcsös szörpöket készítünk! De ha nem csak a hagyományos cukor-citrom-víz kombinációra vágyunk, hanem valami igazán különlegesre, akkor készítsünk levendula limonádét házilag!
Szedd magad levendula
Az országban egyre több helyen lehet levendulát gyűjteni. Ez nem csak egy remek családi program lehet, ahol szuper képeket is készíthetünk, de az összegyűjtött levendulát is sokféleképpen tudjuk használni. Akár házi levendulás lakásillatosítót is készíthetünk, de a konyhában is többféle dologra tudjuk használni. Leszárított virágból őszi-téli időszakban főzhetünk levendula teát, nyáron pedig hűsítő levendulaszörp formájában frissíthetjük vele magunkat.
Érdemes szétnézni, hogy a környéken hol van levendulamező, és amíg tart a szezon felkeresni egyet.
Levendula jótékony hatásai
A levendulát nem csak az íze miatt, de a jótékony hatásai miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani, akár tea, akár limonádé formában. Nézzük is dióhéjban, hogy melyek a levendula jótékony hatásai:
- Idegnyugtató, relaxáló, regeneráló hatású
- Csillapítja még a migrénes eredetű fejfájást is
- Mind a teájával, mind az illóolajával jól lehet kezelni a nyugtalanságot és az alvászavarokat
- Használható idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére
- Oldja a simaizomzat görcseit az emésztőrendszerben, javítja az epe lefolyást
- Jót tesz az emésztésnek, fokozza a vastagbél perisztaltikus mozgását, oldja a szélgörcsöket
- Meghűlés esetén enyhíti a felsőlégúti gyulladást
Levendulaszörp / levendulaszirup készítése
A levendulaszörp elkészítése sokkal egyszerűbb, és gyorsabb mint például az eperszörp. Ráadásul nem csak friss, de szárított levendula virágot használhatunk. Így nincs az a nyomás, mint a friss gyümölcsöknél, hogy azonnal fel kell dolgozni, mert 1-2 nap alatt használhatatlanra összeesik. Ha friss levendulát használunk, akkor valamennyivel kevesebbre lesz szükségünk, mert annak sokkal intenzívebb lesz az íze, mint a szárítottnak.
Azonban, ha már előre látod, hogy nem lesz időd a frissen szedett levendulát feldolgozni, akkor kötsd össze a szárát, lógasd fel a teraszodon, és időjárástól függően 3-6 nap megszárad annyira, hogy utána a virágot le tudod morzsolni, és zárt üvegben félretenni.
Levendulaszörp hozzávalók:
- 2 dl víz
- 200 g cukor
- 50/60 g friss/szárított levendula virág
Levendulaszörp elkészítése:
- A 2 dl szűrt vizet összeforraljuk a 200 g cukorral és a friss vagy szárított levendula virággal.
- A főzetet legalább 2 órára félre rakjuk kihűlni.
- Átszűrjük, és hűtőben tároljuk felhasználásig.
Szerintem ebből házi felhasználásra nem érdemes előre nagyobb mennyiségeket eltenni, hiszen a szárított levendula tárolása kisebb helyet igényel, mint a kész szörpöké, másrészt a frissen készült szörp zamatosabb, mint ami akár hónapok óta áll a kamrában.
Azonban, ha mégis szeretnél a levendulaszörpből betárazni, akkor miután átszűrted, forrald fel újra, öntsd csírátlanított üvegbe, és dunsztban hagyd kihűlni.
Levendula limonádé készítése házilag
Ha megvan a levendulaszörp, akkor innen már csak egy lépés a frissítő, virágos levendula limonádé elkészítése.
Levendula limonádé hozzávalók:
- 0,5 dl levendulaszirup
- 1/2 citrom leve
- Jégkocka
- Szűrt víz
- néhány szál friss levendula (opcionális)
Levendula limonádé elkészítése
- A levendula limonádéhoz a levendula szörpöt/szirupot egy fél citrom frissen préselt levével összekeverjük egy fél literes pohárban.
- Adunk hozzá ízlés szerint jégkockát, felöntjük szűrt vízzel vagy szódával, és néhány szál friss levendulával díszítjük.
Ha további frissítő, gyümölcsös házi limonádé recepteket keresel, nézd meg ezt a videómat is, ahol ezt a levendula limonádé receptet is megtalálod:
Ezek is érdekelhetnek:
Így készíts könnyen és kreatívan házi jégkrémet! – VIDEÓVAL!
Ezt nassold! Házi energiagolyó variációk