A növényi tejszínek, a növényi főzőkrémek nagyon jól tudják helyettesíteni a klasszikus habtejszínt vagy főzőtejszínt, sőt akár a tejfölt is. Ha pedig törekszünk a növényi alapú étkezésre, akkor egyszerűen le tudjuk cserélni az állati eredetű tejtermékeket. Nekem a rizstejszín a kedvencem, ezt használom levesek, főzelékek sűrítésére. Maradva a low waste irányelvek mellett, az esetek legnagyobb részében én magam készítem, mondhatnám, hogy fillérekből, ha összehasonlítjuk az alapanyag árakat a bolti rizstejszín árával.
Főzőtejszín helyett rizstejszín
Az elmúlt években nagyon sokat változtak a konyhai szokásaim és alapanyag-használatom is. Egyre jobban érzem a súlyát és a felelősséget abban, hogy milyen recepteket vagy épp milyen tippeket osztok meg veletek. Kezdő konyhatündérként nagyon sok receptet kipróbáltam, és egy-egy jól sikerült fogásból átemeltem a megszerzett rutint, tapasztalatot a kreatív alkotásba is. Ezért szeretnék nektek olyan recepteket mutatni, amelyek minél fenntarthatóbbak, és nem csak az egészségünket, de a környezetünket is hosszútávon támogatják.
Miután elindítottam több, mint 5 éve a blogomat, kezdtem egyre többet foglalkozni a hulladékcsökkentéssel és az egészséges életmód mellett egyre jobban elkezdett érdekelni a növényi alapú táplálkozás is. Mivel több, mint 20 éve kiderült, hogy tejfehérje intoleranciám van, ezért a növényi tej, elsősorban a zabtej a mindennapjaim részévé vált, azonban a tejszínt és a tejfölt sokáig nem nagyon tudtam helyettesíteni, és jött a fogások mellé a laktáz enzim.
Miután megjelentek a boltok polcain az alternatív főzőkrémek, én is egyre többet kísérleteztem velük, de árban legalább a tejszín kétszeresei voltak, így nem volt annyira egyszerű lemondani az állati tejtermékről.
A drasztikus változás egy éve történt, amikor rátaláltam a Nutramilkre, amivel nem csak a növényi tejeket készítek egyetlen gombnyomásra, de a rizsből, tejszínt is, ráadásul a bolti ár töredékéért.
Mire van szükség a rizstejszín elkészítéséhez?
Erős turmix
Ha nincs növényi tejtermék készítő géped, akkor sem kell lemondani a főzőkrémről, mert egy erősebb turmix is megfelel a célnak.
Kerekszemű rizs
Ha a legsemlegesebb ízt szeretnéd elérni, akkor válassz kerekszemű rizst! Ezt megtudod venni rizottó rizs, vagy akár tejberizs rizs néven is.
Szűrt víz
Én már évek óta csak szűrt vizet használok a főzéshez is, nem csak az iváshoz. A klór vagy a csapvíz furcsa íze befolyásolhatja az ételek és italok ízét. A palackos vizekkel pedig felesleges műanyag hulladékot termelünk.
Kókuszzsír
A kókuszzsír adja meg a rizstejszínnek a zsírosságát és segít a krémes textúra elérésében.
Citromlé vagy almaecet
Mind a tejszín, mind a tejföl enyhén savanykás, ezért a rizstejszínhez is szükségünk lesz valamilyen savra, amely ezt biztosítja. Én a frissen facsart citromlevelet részesítem előnyben, de az almaecettel is lehet helyettesíteni.
PrintRizstejszín recept
- Author: melinda_smarta_boss
- Total Time: 50 minutes
- Adag: 5 1x
- Diet: Vegan
Description
Mind a pénztárcádnak, mind a környezetednek jót teszel, ha házilag készítesz rizstejszínt, amelyet bátran használhatsz levesek, mártások, főzelékek krémesítésére, sűrítésére.
Hozzávalók
- 80 g kerekszemű rizs
- 320 ml szűrt víz főzéshez
- 150–250 ml víz turmixolához
- 2 evőkanál kókuszzsír
- 2 evőkanál citromlé
- 1 teáskanál só
Elkészítés
- A rizst négyszeres mennyiségű vízben puhára főzzük.
- Beletesszük egy turmixba, adunk hozzá 100 ml vizet, kókuszzsírt, a citromlevet, a sót és kb. 2-3 percig turmixoljuk, amíg homogén állagú lesz.
- Ízlés szerint még 1-2 dl vizet adunk hozzá, összeturmixoljuk, hogy elérje a kívánt sűrűséget.
- Hűtőben 10 napig tárolhatjuk.
Megjegyzések
Kb. 5-6 dl rizstejszínt kapunk, a tápanyag értékek kb. 1 dl -re vonatkoznak.
- Prep Time: 10
- Cook Time: 40
Tápértékek
- Adag: 1
- Kalória: 106 kcal
- Cukor: 0 g
- Só: 465 mg
- Zsír: 5,5 g
- Telített zsír: 4,5 g
- Telítettlen zsír: 1 g
- Szénhidrát: 12,7 g
- Fehérje: 1 g
- Koleszterin: 0 g
Kulcsszavak: rizstejszín