A tudatos menütervezés időt és energiát tud számunkra megspórolni, és elkerülhetjük azt, hogy időhiány miatt valamilyen kevésbé egészséges étel kerüljön a vacsora asztalra. Azonban sokszor ott akadunk el, hogy nem tudjuk hogyan is álljunk neki a tervezésnek, mire figyeljünk, és inkább folytatjuk a megszokott rutint. Ahhoz, hogy ki tudj lépni ebből, hoztam neked 5 tippet!
1. Írásban tervezd a heti menüt
Tudom, hogy ez banálisnak hangzik, de nagyon fontos, hogy ne csak a fejedben legyen meg, hogy milyen ételeket szeretnél készíteni, hanem lásd is. Én is sokszor átvariálom, mert rájövök, hogy milyen maradékból mit lehet készíteni, vagy mit lehet mással együtt előkészíteni, és így ez befolyásolja, hogy melyik nap mi lesz a vacsora. Ha nincs ötleted, vond be a családot, kérdezd meg, hogy ki mit szeretne enni, és máris lesz inspirációd!
Plusz egy érv: így hétköznap sem kell észben tartanod, hogy este mit esztek, hanem elég ránézni a papírra.
2. Készíts bevásárló listát
A menütervezés egyik kulcsa, hogy amikor hetente egyszer neki állsz, hogy előkészítsd a következő hetet, fontos, hogy minden alapanyag kéznél legyen. Amikor összeírod a menüt, nézd végig, hogy milyen alapanyagok vannak hozzájuk otthon, mi az, ami az előkészítéshez szükséges, és van-e esetleg olyan friss áru, amit hétköznap kell majd beszerezned. Így stresszmentesen tudsz nekikezdeni az előkészületeknek.
Plusz egy érv: ha listával mész bevásárolni, kevesebb impulzív termék kerül a kosaradba, így spórolhatsz is!
3. Tervezd meg az előkészítés folyamatát
Tudom, tudom, hogy kinek van ideje listát írogatni, mert tervezni, főleg a főzési lépéseket, de hidd el, akár 1-2 órával kevesebb kell a konyhában töltened, ha ezekre a lépésekre rászánsz összesen 30 percet!
Szóval mi is az az előkészítés tervezés?!
Gondold végig, hogy melyik étel hol fog készülni (sütő, főzőlap, egyéb eszköz), melyiknek mennyi a főzési/sütési ideje, mit mivel lehet akár párhuzamosan is készíteni. Ha ez megvan, akkor tudatosan tudod egymás után ütemezni a feladatokat. Például ha valami 1,5 óráig sül a sütőben, akkor azzal érdemes kezdeni, hogy amire a főzőlapon végzel a többivel, akkor a sütőt is le tudd kapcsolni.
4. Egy alapanyag többféle felhasználás
Nagyon jó időspórolás, ha egy alapanyagot többféle módon is felhasználsz, mert sokszor elég csak egyszer előkészíteni. Én például egy kiló zöldborsóból 3 féle ételt is elő szoktam készíteni: zöldborsókrémleves, zöldborsófőzelék és zöldborsó-pesto tésztához.
Gyakorlatban ebben a menütervezés videómban meg is nézheted, hogy milyen egyszerű egyetlen alapanyagból 3 ételt is előkészíteni:
De nem csak a zöldborsó ilyen sokoldalú. Keress különböző recepteket ugyanarra az alapanyagra, gyűjtsd össze és amikor például sütőtök szezon van, máris lesz több ötleted is. Ha nincs, akkor ebben a videómban találsz 3 receptet sütőtökkel.
5. Vákuum fóliázó – a kedvenc eszközöm a menütervezés során
Amikor például vasárnap előkészítjük az egész heti menüt, akkor arra is gondolnunk kell, hogy még pénteken is finom és ízletes legyen az étel, és ne dörömböljön már a hűtőajtón, hogy ő bizony életre kelt. Szerintem én legalább 10 éve használok vákuum fóliázót, mert nagyon sokoldalú, hasznos készülék.
Rövid távú tartósítására a vákuum dobozokat szeretem. Az dobozokat ugyanúgy mint a hagyományos műanyagdobozokat beteszem a hűtőbe. A különbség viszont az, hogy ezekben a dobozokban, akár 4-8x több ideig is friss marad az étel, mint hagyományos dobozban.
Plusz egy érv: kevesebb friss áru végezheti a kukában, ha vákuumozva tárolod. Ezekhez tippet a vákuumozd le! cikkemben találsz!
Ha ezeket a tippeket megfogadod, akkor könnyebben és hatékonyabban tudod a menütervezést és kivitelezést megvalósítani. Ha pedig tetszett az előkészítéshez kapcsolódó videóm, akkor nézd meg a második részét is, amiben megmutatom, hogy maximum 30 perc alatt hogyan fejezem be az előkészített ételeket.