Talán az ünnepi asztal és a terítés előre tervezése az, amelyről sokan megfeledkezünk, és az utolsó pillanatban próbálunk valami szépet összedobni, ami vagy sikerül vagy nem annyira. Pedig a recept vadászaton, az ajándék vásárláson és fenyőfa elhelyezésén túl ennek a megtervezésére is érdemes pár percet szánni azért, hogy ne legyen stresszes az utolsó nap emiatt, és amikor végre mindannyian leülünk az ünnepi asztal köré, akkor az asztal is ünneplőben várjon bennünket.
Olyan tippeket hoztam most nektek, amelyekből mindenki tud válogatni, lehet ezek alapján a pontok alapján tervezni, sőt még a gyerekeket is be lehet vonni bizonyos részfolyamatokba, hogy ők is még nagyobb örömmel üljenek majd az asztalhoz – mielőtt vagy miután kibontották az ajándékokat
1. Használj egységes stílust és színeket!
Érdemes az asztali dekorációt a többi karácsonyi és fenyőfa dekoráció színeihez és hangulatához igazítani. Ha a természetes anyagokat és színeket részesítitek előnyben, akkor az asztalon is ilyen megoldások köszönjenek vissza. Ha az arany nálatok a karácsonyi szín, akkor az asztalon is jelenjen meg, akár egy tányér alátét, akár apróbb asztali dekoráció formájában is.
2. Variálj az asztali futóval!
Legyen bármilyen is az otthonod és a karácsonyod egy jó minőségű fehér terítő minden asztalon tökéletes alap lehet, és hosszú távon tudod használni az év bármely jelesebb eseményén. A megfelelő ünnepi hangulatot pedig a különböző asztali futókkal érheted el. Ha szereted a csillogást, akkor karácsonyra válassz arany csillagosat, ha a természetesebb megjelenés híve vagy, akkor a fagyöngy mintásat, de fa a visszafogott eleganciára szavazol, akkor egy fémes hatású, anyagában mintás futó lesz a jó választás.
3. Dekoráld az asztalt!
Ha megvan az alap, akkor tervezd meg, hogy mennyi helyed lesz szabadon, ha minden tányér az asztalra kerül és a tálalókat is az asztalra teszed. Ha nagy asztalod van, akkor nagyobb dekorációt is választhatsz, de csak éppen elfér minden, akkor alakíts ki a tányérok között kisebb dekor szigeteket, ahova a karácsonyi stílusnak megfelelő apróságokat teszel.
Lehetnek ezek csilló apró gömbök, pici fenyő ágak amire terméseket erősítesz (ezt akár a gyerekekkel közösen is elkészíthetitek), de akár pici szobrokat vagy csengőket is tehetsz az asztalra. Ebben az esetben is fontos, hogy a kevesebb néha több, ne zsúfold túl és ne keverd a stílusokat!
4. A fehér étkészlet mindig jó választás!
Ha nincsen külön karácsonyi étkészleted ne aggódj, mert az egyik legjobb megoldás ebből is fehér lesz, ugyanis ehhez bármilyen dekoráció, bármilyen alkalommal jól passzol. Ha nincs még ünnepi készleted, akkor olyat válassz, amely klasszikus, időtálló kivitel, hogy évek múlva is a bátran elő tudd venni és az aktuális trendeknek és kedvenc színeidnek megfelelően tudd az étkező asztal dekorálását variálni anélkül, hogy az étkészleted le kelljen cserélned.
5. Ne maradjon üres a tányér!
Itt még nem egy jól megérdemelt ünnepi ételre gondolok, hanem arra, hogy a terítés során helyezzünk apróbb díszeket is a tányérba, amellyel még inkább tudjuk fokozni a hangulatot. Ezt sem kell feltétlenül túlgondolni. Jól mutat például egy natúr lenvászon szalvétán egy összekötött kis csokor, amiben van rozmaring, fahéjrúd és egy kis fagyöngy. De nagyon mutatós, ha egy fenyőágra nagy masnival egy gömböt kötünk és azt helyezzük bele a tányérba. Fontos, hogy itt figyeljünk a színek és a stílusok harmóniájára! Ezt a feladatot a gyerekekkel közösen is meg tudod valósítani.
6. Ünnepi desszert, ünnepi tálalás!
A sütemények a karácsony fénypontjai, ezért érdemes erre is külön készülni nem csak süteményekkel, hanem desszertes tányérokkal is! Az étkezés végén jó tesz, ha megbontjuk egy kicsit a rendet, és a fehér étkészletet felváltja egy kicsit könnyedebb, színesebb megoldás. Most még időben vagy, hogy megnézd lesz-e elég desszertes villa, mert nálunk ez minden évben utolsó pillanatos probléma, hogy nincs 6 db egyforma kis villánk. (csak tudnám, hogy hova lesznek?!)
7. Készíts ültetőkártyákat!
Ha nagyobb a család, akkor az is kedves gesztus, ha mindenkinek előre készítünk egy-egy ültetőkártyát. Ezt nyugodtan bízd a gyerekekre, de előtte azért közösen válasszátok ki, hogy milyen megoldás lenne az, amely a leginkább illik az asztali elemekhez. Ehhez a közösségi felületeken sok ötletet találhatsz. Ha nem érzed elég kreatívnak magad, akkor készen is kapsz feliratozható asztali díszeket.
8. Ne feledkezz meg a gyertyákról és fényekről!
Ha az adventi készülődésben már tele raktad a lakást kisebb-nagyobb fényekkel, akkor a terített asztalon is legyen belőle! Nincs is annál meghittebb, mint amikor a központi világítást lekapcsoljuk és csak a karácsonyfa és a dekorációk fényei világítják meg az otthonunkat. Akár apró LED dekorációt is tehetsz az asztalra, de a LED-es gyertyák is biztonságos és hangulatos megoldást jelenthetnek. Jó, ha ezeket akkor válogatod össze, amikor tervezed az asztali fő dekorációt, mert nagyon jól össze lehet ezeket kombinálni.
9. Figyelj a textilekre is!
A sok kis apróság is meg tudja határozni az egész hangulatot, így egy kis figyelmet fordíts az egyéb textilekre is. A fürdőszobába tegyél ünnepi kéztörlőt, a konyhába használj karácsonyi konyharuhát, válassz stílusos textil szalvétát!
+1: Karácsonyi zene
Ha minden kész, akkor fokozd a hangulatot karácsonyi zenével! Válassz olyan összeállítású CD-t, amelyen a nagy klasszikusoktól, a modern pop számokig megtalálhatja mindenki a kedvenc dallamát!
A bejegyzés képein szereplő sütemények receptjeit itt találod:
Ezek is érdekelhetnek:
Így hozd magad adventi hangulatba!
Citromos-gyömbéres vajas keksz – indulhat az adventi készülődés?