Azt gondolnánk, hogy a porszívó egy egyszerű készülék, nem kell sokat gondolkozni, ha itt az ideje egy újat beszerezni. Amikor betévedünk egy üzletbe, akkor szembesülünk azzal, hogy valójában sokkal bonyolultabb megtalálni a megfelelőt, mert a variációk száma igen csak nagy. A klasszikus porzsákos porszívókról korábban már írtam, ezért most egy következő szintet kezdek boncolgatni. Ebben a cikkben a vízzel működő készülékek kerülnek górcső alá. A vizes porszívó talán egy fokkal még bonyolultabb, de ígérem a bejegyzés végére minden kitisztul.
Vizes porszívó?
Az első és legfontosabb, annak a tisztázása, hogy vízfilteres készülékre van szükségünk, vagy pedig olyan készülékre, amely képes felszívni a vizet. Ha a másodikra mondunk igen, akkor további kérdés, hogy csak vizet szeretnél felszívni a készülékkel, vagy azt is szeretnéd, hogy a készülékből először víz távozzon, amit utána vissza is szív. Elég sok a kérdésem? Még inkább összezavartalak? Akkor jöjjenek a részletek!
Vízszűrős porszívók működése
A vízszűrős porszívók alapvetően abban különböznek a hagyományos porzsákos porszívóktól, hogy nem a porzsák gyűjti össze és szűri ki a koszt és a port, hanem a tartályban található víz. Nagyon sokszor szokták ezt a megoldást javasolni allergiában szenvedőknek. De attól, hogy valami vízfilteres, az még nem minden. Ebben az esetben az is nagyon fontos, hogy a kimeneti levegő szűrő HEPA legyen, amely a legapróbb allergizáló anyagokat is ki tudja szűrni. Ennek a kettőnek a kombinációja már igen hatékonyan képes a lakásunkból eltávolítani a nem kívánatos szennyeződéseket. Bővebben ebben a videómban beszélek ezeknek a készülék típusnak a működési elvéről.
Ha egy ilyen készülék mellett tesszük le a voksunkat, akkor azt is nézzük meg, hogy mennyire könnyű szétszedni! Használat után a vizet ki kell belőle önteni, kitisztítani a tartályt és hagyni hogy kiszáradjon, különben magában a készülékben is elkezdenek szaporodni a baktériumok és gombák!
Fontos! Ez a készülék, ha másként nincs jelölve, alapból nem alkalmas vízfelszívásra!
Száraz-nedves porszívó működése
A vizes porszívóknak ez egy öszvér változata a maga előnyeivel és hátrányaival együtt. Ez alapvetően 2 féle takarítási lehetőséget biztosít számunkra: klasszikus porzsákos/porzsák nélküli porszívózást és vízfelszívást. A legnagyobb probléma ezekkel a készülékekkel, hogy átszerelést igényel. Tehát ha benne van a porzsák, és kiömlött egy vödör víz, akkor először a gépet kell alkalmassá tenni a vízfelszívásra, és csak utána vethetjük be. Utána azonban alaposan ki kell szárítani! Ha nedvesség marad benne, akkor a porzsák hamar szétázik, és rögtön ott a gond.
Egy ilyen vizes porszívó relevanciáját sokkal jobban érzem egy ipari környezetben, műhelyben vagy garázsban, ahol folyamatosan keletkezik víz, amit viszonylag rövid idő alatt el kell tüntetni. Otthonra a háztartásban normális körülmények között megkeletkező víz felszedésére ott a felmosó.
Kárpittisztító avagy a takarítógép működése
Ez már egy komolyabb megoldás arra az esetre, ha nem csak szárazon szeretnénk takarítani textil felületeinket, hanem a higiénia miatt szeretnénk a szálak közül is kiszedni a koszt, eltávolítani a foltokat. Ez a készülék 2 vizes tartállyal rendelkezik. Az egyikbe megy a tisztítószeres víz, a másikba pedig a koszos. A készülék egy speciális fejen keresztül a kárpit szálai közé nyomja a vizet, és ezzel párhuzamosan a fej másik része már fel is szívja azt, a feloldott kosszal együtt.
Egy ilyen takarítógéppel a szőnyegen kívül lehet matracot, kárpitozott bútort, autó belsőt takarítani. Az egyetlen szűk keresztmetszetet a tartozékok jelenthetik, ezért már vásárlás előtt érdemes alaposan végig gondolni, hogy mit is szeretnénk tisztítani vele, vagy olyan márkát választani, hol utólag is könnyen lehet tartozékokkal bővíteni a már meglévő gépet.
Ezek a készülékek alkalmasak vízfelszívásra és száraz porszívózásra is, de természetesen itt is körültekintőnek kell lennünk! Illetve itt sem szabad megfeledkezni a készülék tisztán és szárazon tartásáról amikor használaton kívül van!
Bármelyik készülék mellett tesszük le a voksunkat nézzük meg a garanciális feltételeket és a rendelkezésre álló szerviz hálózatot is, hiszen ezek nem kis értékű gépek!
Ha még többet szeretnél tudni a takarítógépek működéséről, nézd meg ezt a videómat: