A legtöbben porszívó vásárlás előtt azon gondolkozunk, hogy porzsákos vagy porzsák nélküli porszívót vegyünk? Mi alapján válasszunk? Ár? Energia osztály? Szívóerő? Márka?…. Ez a cikk neked szól, ha Te is épp porszívó vásárláson töröd a fejed. Olvad el, hogy tudd, mire érdemes figyelni!
Kevesebb port a lakásba!
A legfontosabbat azonban sokan nem gondolják át vásárlás előtt: miért is kell nekem porszívó? A válasz egyszerű: a lakásban lévő port össze akarom gyűjteni, és meg akarok a portól szabadulni. Itt a lényeg! Kevesebb port akarunk a lakásba! 2014 óta a gyártóknak már fel kell tüntetni a porszívók csomagolásán az energia osztályon túl a porvisszabocsájtást is. Ez az, amit először nézz meg, és csak utána kezdj gondolkodni a többi kérdésen!
A Te porszívód szívja vagy fújja a port?
Hogy miért is kérdezem ezt? Több tanulmány is megállapította (például az ausztrál Queensland University of Technology kutatása is), hogy sok esetben a szobalevegő minősége rosszabb lesz porszívózás után, mint előtte. Nem elég, hogy a gyenge por visszabocsátási kategóriába tartozó készülékek visszaengedik a porszemcsék egy részét a levegőbe, még egészségre káros anyagokkal is szennyezik a szobát, amelyek a készülék belsejéből szabadulnak ki, mint például allergének, baktériumok.
Az ausztrál tanulmány rámutatott, hogy minél olcsóbb és öregebb egy készülék, annál veszélyesebb! Javaslatuk szerint az A por visszabocsátási osztály mellett a HEPA szűrő is egy plusz biztonságot jelent, ha nem akarunk a porszívózástól akár betegek lenni.
Hazai teszteken a legtöbb porszívó megbukott
Hazánkban a Levegő Munkacsoport 2016-ban végzett tesztje is hasonlóan lehangoló végeredményre jutott. Sőt! A korábbi vizsgálataik alapján a levegőben, és így a porban lévő ólom, nehézfém, rákkeltő és hormonkárosító anyagok nagy részét nem tudja a porszívók jelentős része eltávolítani, csak még inkább felkavarják, és szálló porrá alakítják, amelyet könnyedén belélegzünk. Akadt olyan készülék is, amelynek a használata során duplájára emelkedett a káros részecskeszám! A vizsgálataikon egy 250.000 Ft-ba kerülő porszívó is megbukott, tehát nem feltétlenül a legdrágább a legjobb.
Van megoldás?
- A hagyományos vizes felmosás során biztosan nem kavarod fel a port, és a víz segítségével minden apró szöszt össze tudsz gyűjteni.
- Ennek a modernebb kivitelezése az elektromos padlótisztító, amely egy mosható, nedves mikroszálas anyagot forgat, így gyűjti össze a szennyeződést. Sajnos magyarországi beszerzést nem találtam, de külföldről rendelhetsz ilyet 100$ körüli áron.
- Ha még sem akarod a porszívót teljes mértékben kiiktatni az életedből, akkor vásárláskor nézd meg a por visszabocsátási osztályt és csak az A osztály versenyzőiből válassz, ott is a HEPA szűrőset részesítsd előnybe!
- Vagy válassz robot porszívót! A magyar tesztben résztvevő 10 robotporszívó mindegyike tökéletesen felszívta és magában tartotta a port.
Ezekkel az információkkal felvértezve megyek, és megnézem miből is lehet válogatni, mi mennyibe kerül, mert azt hiszem eljött az ideje, hogy lecseréljem a közel 10 éves porszívómat. Hamarosan visszatérek! 🙂
Kövesd a Facebook oldalamat, hogy mielőbb megtudd mire jutottam >>>
Lájkold a cikket, ha Neked is fontos a tiszta otthon!
Kép: flickr.com/bacdahlia