Legszívesebben odamennék hozzád a boltban, amikor látom, hogy egy darab citromnak is külön zacskót tépsz, amit aztán otthon ki is dobsz, és szeretném megkérdezni, hogy ezt miért csinálod? Miért nem érted meg, annak ellenére, hogy nagyon sokan mondjuk, hogy már most óriási a baj, mert a műanyag nem bomlik le, hanem visszajut a táplálékkal a te, a gyereked, az unokád szervezetébe és belülről, lassan, de megmérgez, megbetegít és elvesz tőled, vagy a gyerekedtől sok-sok egészséges boldog évet! Miért nem gondolsz erre, amikor az egyetlen citromodat is zacskóba teszed?
Te miért nem tudsz megszabadulni a zacskótépkedéstől?
Minden alkalommal, amikor a boltban látom, hogy lelkesen tépkeded az egyszer használatos zacskókat a pékárunak, a zöldségeknek és gyümölcsöknek elszorul a szívem, hogy mennyi, teljesen értelmetlen és fölösleges hulladék keletkezik, hiszen ezeknek a zacskóknak a legnagyobb része pár órán belül a kukában végzi.
Miért kell egyáltalán például egy fürt banánnak – ami egy egységet képez, nem gurul szét és a héját úgy sem esszük meg – zacskó? Miért? Ezt meg tudnád indokolni? Miért nem jó, hogy csak úgy beleteszed a kosaradba?
Ha csak 1-2 gurulósabb gyümölcsöt veszel – narancs, citrom, alma… – ami kényelmesen elfér a mérlegen, miért teszed zacskóba? Tényleg fontosabb, hogy az 1 citrom zacskóban legyen, mint az, hogy ne pusztuljon el a természeti környezet totálisan?
És ne mond, hogy máshogy nem lehet megoldani! Mert meg lehet, én is és még több száz/ezer másik tudatos vásárló meg tudja oldani. Remek textilzsákokat lehet beszerezni (vagy te magad is elkészítheted), és azokat viheted magaddal, azokba teheted a pékárut, a zöldséget, a magvakat…. mindent! És ne mond, hogy nem higiénikus! Mert, ha rendszeresen kimosod, akkor csak rajtad múlik, hogy az legyen!
Ha pedig olyan dolgot veszel, ami tényleg durván maszatolhat vagy összetörhet, akkor vigyél magaddal a piacra ételhordó dobozt, vagy szerezz be visszazárható műanyagtasakot, amit ki tudsz mosni, és évekig is tudod használni!
Te miért tukmálod a zacskót?
De nem csak a vásárlókon áll egyedül ez az ügy! Te, aki a piacon, a zöldségboltban vagy pékségben árulod a portékádat, Te is tukmálod a zacskót! Te is felelős vagy, hogy nem szoknak le az emberek erről az ön és környezetkárosító szokásról!
És ne mond, hogy nincs más alternatíva, és kell adni zacskót! Mert nem kell! Lehet alternatívaként neked is árulni többször használatos textilzsákokat, amivel még profitot is termelhetsz, mert a zacskó neked is pénzbe kerül, ami csak csökkenti a bevételedet. Miért nem gondolkozol abban, hogy a kenyér mellé zsákot árulj, amivel legközelebb is tud jönni a vevő? Mert lehet, hogy szeretne ő környezettudatos lenni, de nem jön szembe vele a megoldás, arra meg még lusta, hogy ő menjen utána, és szerezze be a saját kis szettjét.
De tudom, hogy van még egy tucat ellenérved, hogy miért nem lehet ezt máshogy, de az mind csak kifogás és önigazolás a lustaságra és a nemtörődömségre!
De akár kedvezményt/ajándékot is adhatsz annak, aki saját zsákkal érkezik. Egy alma vagy egy barack ajándékba a vásárlás végén, amivel megköszönöd, hogy vigyáz a természetre, pozitív megerősítés, hogy jól csinálja, és legközelebb nem fogja elfelejteni, hogy megint magával vigye. Ja, hogy ez pénzbe kerül? És a zacskó, amiből több százat visznek magukkal a vásárlóid, az nem?
Mindig nem érted, hogy ez miért fontos?
Én is számtalan bejegyzést írtam már arról, hogy mekkora a baj, és tudatosabban kellene élnünk, és tudatosan csökkenteni az egyszer használatos műanyagok mennyiségét, mert lassan nem csak az állatok, de mi is belefulladunk a sok, le nem bomló, ám darabjaira széteső műanyagokba és mikroműanyagokba.
A WWF nem rég hozta ki a tanulmányát, hogy hetente egy bankkártyának megfelelő méretű műanyagot fogyasztunk el, és etetünk meg a gyerekeinkkel. De, ha növelni szeretnéd ezt a méreg mennyiséget, ami bejut a szervezetetekbe, akkor ne várd meg, hogy szétessen darabjaira, vacsorára tálald fel a családnak a letépett zacskót, amiben az 1 darab citromodat vitted haza, és legalább azzal már mást nem fogsz megmérgezni, házon belül marad!
Kezded már érteni a fontosságát?
Ha eljutottál az írásom ezen pontjára, és egy picit elgondolkoztál azon, hogy tényleg nem feltétlenül jó ez így, és Te min tudnál változtatni, akkor én már örülök, mert veled egyel többen leszünk a jövőben, aki próbál a mindennapokban környezettudatosabban élni. Nincs is jobb alkalom annál, hogy elkezd az egyszer használatos műanyagokat kiiktatni az életedből, mint a július, hiszen most Te is részese lehetsz a #műanyagmentesjúlius kezdeményezésnek, amely célja, hogy globálisan csökkentsük a háztartások egyszer használatos műanyag felhasználását!
Ha gyakorlati tippeket keresel, hogy ennek, hogy kezdj neki, akkor ajánlom a korábbi anyagimat:
Tippek a műanyagmentes júliushoz – Te is csatlakozol?
Hulladékcsökkentési tippek kezdőknek (videó)
Ezeket teheted a komposztálóba!
Szelektív hulladékgyűjtés szabályai – mit, mibe, hogyan
Ebbe nem halhatsz bele: hatékony takarítás irritáló vegyszer nélkül!?
Adj egy hónapot magadnak és a természeti környezetnek, és próbáld meg a következő 30 napot minél kevesebb műanyaggal végigcsinálni! Nem baj, ha nem sikerül minden alkalommal, mert bármi közbejöhet, de ha megszokod, hogy figyelsz arra, hogy mindig legyen nálad textilszatyor, textilzsák, és elkezded megtanulni a visszautasítani a fölösleges műanyagzacskókat, akkor hidd el, sokat teszel magadért és a gyermekeid jövőjéért! És ha nem hiszed, hogy a Te cselekedeted számít, akkor gondolj arra, hogy az mennyire számít, ha 7 milliárd ember minden nap csak 1 db műanyagzacskóval kevesebbet használ feleslegesen. Az már számít?
Én hiszem, hogy ha elég sokan akarjuk és teszünk is érte, akkor #együttsikerül!
Kis lépésenként haladva pedig, Te is ki tudod alakítani a hosszútávú célt, a hulladék csökkentet életmódot! Én drukkolok Neked!
Ezek is érdekelhetnek:
Ne csak a Víz Világnapján legyél víztudatos!
Ne hagyd otthon a kulacsodat – ingyen vízzel várnak a (V)ízlelőhelyek!