A spárgaszezon sajnos nem túl hosszú, ezért érdemes minden percét kiélvezni, és minél többféle módon elkészíteni ezt az egészséges zöldséget. A fehérből leginkább krémlevest szoktam készíteni, a zöldből pedig mindent IS. Most a család egyik nagy kedvencét osztom meg veletek, ezt ebben a szezonban legalább már ötször elkészítettem, és még mindig nem tudjuk megunni 🙂
Spárga és sonka
Mivel a spárgaszezon és a húsvét általában lefedik egymást ezért a húsvétról megmaradt (én fagyasztóba szoktam eltenni belőle, így még május végén is van húsvéti sonka :-D) sonkát is remekül lehet ebben a formában hasznosítani, ráadásul a zsenge, friss spárga íze nagyon jól kompenzálja a húsvéti sonka karakteres, füstös ízét.
Sonkás-spárgás rizottó recept
Hozzávalók:
- 200 g rizottó rizs
- 1 liter alaplé (lehet kockából is, ha nincs kéznél más 🙂 )
- 1 dl fehér bor
- 1 db közepes vöröshagyma
- 1 csomag zöld spárga
- 150 g sonka/füstölt tarja
- 50 g vaj
- 100 g parmezán
- 2 marék spenót
- 2 ek olívaolaj
Elkészítése:
- Az olajon a felkockázott hagymát megpároljuk, majd hozzáadjuk a rizst és kb. 2 percig kevergetés mellett megpirítjuk.
- A rizst felöntjük a borral, alaposan átforgatjuk, és hagyjuk, hogy az egészet felszívja, majd alacsony hőfokra kapcsoljuk a tűzhelyet.
- Az alaplevelet elkezdjük merőkanalanként hozzáadni a rizshez, amikor felszívta, akkor jöhet a következő. Mindezt addig folytatjuk, amíg a rizs kb. 80%-os készültségbe kerül. Ez kb. 12-15 perc után következik be, és ha megkóstoljuk, a rizs külsejének már puhának, a belsejének viszont még roppanósnak kell lennie.
- Ekkor adjuk hozzá az időközben megtisztított és felkarikázott spárgát, teszünk hozzá még alaplevet és 3 percig főzzük.
- Most mehet bele a felaprított sonka és azzal is alaposan összeforgatjuk. Ha még szükséges, adhatunk hozzá alaplevet.
- Amikor a rizs megpuhul, hozzátesszük a felaprított spenót leveleket, kétszer összeforgatjuk és mehet is hozzá a vaj és a reszelt parmezán, amelyekkel szintén összeforgatjuk. Ezektől lesz szaftos és krémes a rizottónk.
- Azonnal, melegen tálaljuk, szükség esetén fogyasztáskor sózzuk, borsozzuk.
Megjegyzés:
- A rizstől függ, hogy mennyi alaplevet vesz fel, lehet, hogy kevés lesz az 1 liter, akkor adhatsz hozzá vizet, viszont lehet, hogy megmarad valamennyi. Mind a kettő teljesen rendben van, a lényeg, hogy a végeredmény finom, krémes legyen 🙂
- Nem felejtettem ki a sót a receptből, direkt nem sóztam menet közben! Az alaplé is sós, és a húsvéti sonka is, ezért tovább sóra nincs szükség. Ha egyik sem tartalmaz, akkor menet közben 1 kk sót adok hozzá.
Ezek is érdekelhetnek:
Karfiolkrémleves pisztácia pesztóval