Az egyik videós receptem miatt vásároltam meg életem első csomag matcha teáját, és akkor még egy kicsit féltem, hogy vajon a majd aranyárban vett zöld port tudom-e a későbbiekben is hasznosítani, vagy egy következő nagy konyhai rendszerezésnél a veszteség listára kell felkönyvelni. Jelentem, rákaptam, és még mindig van az első csomagból! És azóta persze megtudtam, hogy számtalan jótékony hatással bír, így tényleg érdemes rendszeresen fogyasztani.
Mi is az a matcha tea?
Kezdjük az alapoknál. A matcha tea a zöld tea egyik fajtája, amely Japánból terjedt el, de amíg a hagyományos zöld tea esetében a leveleket meleg vízben áztatják, addig a matcha esetben a zöld tea leveleket őrlik nagyon finomra, és ebből készítenek italt. Ebből már lehet is sejteni, hogy ez utóbbiban jóval nagyon koncentrációban jelenik meg a zöld tea összes jótékony hatása, amelyről már sokat olvashattunk.
1 csésze matcha tea = 10 csésze normál zöld tea
A matcha tea pozitív élettani hatásai
1. Nagyon magas az antioxidáns tartalma
Azt tudjuk, hogy a szabadgyökök felelősek sok mindenért, többek között az öregedéséért, és számos civilizációs betegség kialakuláséért is. A modern ember napról napra egyre több olyan hatás éri, amely növeli a szervezetben a szabadgyök számát – elég csak a napi stressz mennyiségre gondolni – de megfelelő mennyiségű antioxidánst juttatunk a szervezetünkbe, akkor azok tudják ezt kompenzálni.
A matcha tea antioxidáns tartalma túltesz minden superfood kategóriába sorolt növényen is, akár tízszer annyit is tartalmazhat, mint a gránátalma vagy az áfonya, és ötször annyit mint a goji bogyó.
2. Magas a koffein tartalma
Sokan kávé mellett vagy akár helyett is a zöld teát választják, hogy éberebbek maradjanak. A matcha teában körülbelül háromszor annyi koffein van, mint a hagyományos zöld teában, tehát az elgondolás jó, hogy a reggelt macha teás itallal kezdjük, de a délutáni adaggal már vigyázzunk, nehogy még hajnalban is a csillaghullást nézzük.
3. Segít a fogyásban
Mivel a szervezet túlterhelése nélkül fokozza az anyagcserét, és javítja a vérkeringést, ezért segít megszabadulni a fölösleges kilóktól. Persze csodákat ne várjunk, mert ha csokis sütit eszünk a matcha tea mellé, lehet, hogy nem lesz hatékony 🙂 A matcha tea hatására a szervezet normál zsírégető képessége akár négyszeresére is nőhet.
4. Növeli a hatékonyságot
Japánban tradicionálisan a meditáció egyik kísérője ez a zöld ital. Egyrészt segít abban, hogy koncentráltak és fókuszáltak maradjunk, másrészt anélkül élénkít, hogy megnövelné a pulzust. Így anélkül tudunk hatékonyan figyelni a feladatunkra, hogy a szervezetünk „túlpörgést” realizálna. Plusz mellékhatásként fokozza a tanulási aktivitást és jó hatással van a memóriára.
5. Remek alapanyag ételekhez
A macha tea egyre több ételben és italban is megjelenik, így érdemes ezekkel is kísérletezni, ahogy én is teszem. Készítettem már macha teás chia pudingot (csak, hogy fokozzuk a superfood élményt a chia maggal :-D) matcha teával felturbózott zöld smoothie-t és legutóbb egy borsmentás-csokis tejturmix zöld színét dobtam fel az avokádó mellett matcha porral. Ezek mellett sütibe is bele lehet sütni, sőt akár a spenót főzeléket is meg lehet egy kevés porral turbózni, mert ízében hasonlít hozzá.
Mielőtt azért nagy lelkesen teletöltenénk magunkat matcha teás finomságokkal, fontos a tudatosság. Mivel nagyon erős hatással van a szervezetre, napi egy csészével kezdjük csak, és azt inkább délelőtt fogyasszuk el. Ha kitapasztaltuk a hatását, akkor növeljük csak az adagot, de lefekvés előtt 6 órával már semmiképp se fogyasszuk, mert abból biztosan nem lesz pihentető alvás!
Ha kíváncsi vagy, hogy milyen alternatív felhasználásai vannak a matcha teának, akkor nézd meg ezt a receptes videómat is:
Ezek is érdekelhetnek:
Shake it! – a legtrendibb tejturmixok házilag