A hosszú tél, majd az azt követő hirtelen évszakváltás, és már is nyár van, igencsak megviseli a szervezetet. Örülünk a jó időnek, de gyakran előfordul, hogy nem tudjuk élvezni, mert erőtlennek és fáradtak vagyunk, legszívesebben ki se kelnénk az ágyból, és hiába a sok alvás, nem vagyunk kipihentek. Ezen a ponton érdemes elgondolkozni, hogy az étkezésünkön kell egy kicsit változtatni, hogy újra energikusak legyünk! Jöjjön most 5 jó tanács ehhez!
1. Fogyassz szezonális zöldséget és gyümölcsöt!
Érdemes kimenni a piacra és megnézni, mi az ami már elérhető az őstermelőknél, mert annak a zöldségnek és gyümölcsnek van már szezonja. Imádjuk a görögdinnyét és a málnát, de nem biztos, hogy májusban ez a legjobb választás. A friss, szezonáru tartalmazza a legtöbb vitamint és ásványi anyagot, ami lehetőség szerint hazánkban terem és nem utazik több ezer kilométert és tárolják akár hetekig.
Az aktuális választékban itt van a hónapos retek, a medvehagyma, a spárga, az újhagyma, saláta félék, jön a spenót és a sóska is. Gyümölcsök közül az eper az első, amelyből már sokféle kapható, de az igazi szabadföldi, hazai szezon még csak most fog beindulni.
2. Étkezz a szivárvány szerint!
Az ételek színét, a benne lévő értékes hatóanyagok is meghatározzák, ezért érdemes minél színesebben étkezni, mert akkor az egészségünk szempontjából fontos védőfaktoroknak a különböző változataihoz jutunk hozzá – tudtam meg Shenker-Horváth Kingától, az Eisberg Hungary Kft. dietetikus szakértőjétől. Próbáljunk meg mind a nap folyamán, mind az egyes étkezéseknél odafigyelni arra, hogy a színek minél szélesebb palettáját fogyasszuk.
Ilyenkor tavasszal a zöldnek kiemelkedő szerepe van, hiszen a télen a friss zöldből áll rendelkezésre a legkevesebb, így érdemes rászokjunk a zöld smoothie-ra, amit tetszés és ízlés szerint nagyon sok zöldséggel és gyümölccsel kombinálhatunk! De a rendszeres saláta fogyasztás is sokat számít!
3. Figyelj az arányokra!
Ha csak nincs rá speciális okod, akkor nem érdemes túlzottan egyoldalú diétába belefogni. Divatos a szénhidrát teljesen kiiktatása az étrendből, főleg így a nyár közeledtével, hogy a felesleges kilók mielőbb eltűnjenek, Pedig a szénhidrátra is szüksége van a szervezetnek, csak úgy mint a fehérjékre és a zsírokra. Mindössze 2 dologra kell figyelni:megfelelő mennyiségű és minőségi szénhidrátot fogyasszunk (teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök) és azt is változatosan.
Az ideális tányér összetétel (ez nem csak egyetlen tányér, hanem az egész napos tápanyag bevitelre is vonatkozik)
- a tányérunk felén zöldségek és gyümölcsökszerepeljenek
- a másik felén osztoznak a jó minőségű szénhidrátok és fehérje források (sovány husok, halak, tojás, tej és tejtermékek)
4. Naponta többször egyél, kevesebbet!
A nap folyamán próbálj meg több, kisebb étkezést is beiktatni, a fő étkezések közé, hogy kiegyenlítettebb legyen a vércukor szint, és elkerüld főétkezésekkor a túlevés klasszikus esetét. Ha nem marad ki étkezés, akkor a nassolás iránti vágy is kisebb lesz, így elkerülheted a fölösleges és sokszor üres kalóriák bevitelét.
5. Légy tudatos, tervezz előre!
Érdemes legalább 2-3 napra előre megtervezni minden étkezést, így tudod, hogy miket kell hozzá beszerezni, és nem kell azon gondolkozni, hogy mit is kéne enni. Ráadásul, ha dobozolsz magadnak a munkahelyre ebédet, akkor pontosan tudni fogod, hogy mit eszel, és kevésbé csábulsz el a menza napi kínálatának.
Ha részletesebben érdekel a téma, és kíváncsi vagy recept ötletre is, amely megfelel a fenti elveknek, akkor nézd meg ezt a videómat is:
Ezek is érdekelhetnek:
Könnyű tavaszi tészta medvehagymás spárga pesto-val
15 étel, amelyben alig van kalória, de tele van tápanyaggal