Az elmúlt hetek időjárása nem tett jót a levegő minőségének, sokszor hallottuk a hírekben, hogy magas a szállópor koncentrációja. A helyzet mostanra egy picit javult, de még csak most jön a tél, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján várhatóan idén sem ússzuk meg a szmogriadót. Ilyenkor aztán hiába szellőztetünk, mert friss, egészséges levegő nem fog az otthonunkba vagy a munkahelyünkre beáramlani. Ilyenkor merül fel az igény valamilyen beltéri levegő tisztító készülékre, de a kérdés, hogy melyik a megfelelőbb választás?
Milyen légtisztító készülékek vannak?
A levegő minőségét javító készülékeket 2 nagy csoportra tudjuk bontani: az egyikhez nincs szükség vízre, ezeket nevezzük általánosságban a légtisztító készülékeknek, amelyek a levegőben lévő káros, allergiát okozó anyagokat szűrik egy HEPA filter segítségével. A másik csoportba pedig a légmosó készülékek tartoznak, amelyek alapvetően a levegő párásítására alkalmasak, ám működés közben a víz segítségével csökkentik a szálló por mennyiségét is a levegőben. Vagyis a légmosók párásítás közben a levegőt is tisztítják. Nézzük részletesen, hogy mikor melyik az előnyösebb választás.
Légtisztító készülék, ha allergiás vagy
A légtisztító az év minden szakaszában hatékony megoldást jelenthet az allergiában szenvedőknek, hiszen a speciális HEPA szűrő kiszűri a levegőben lévő allergéneket. A Boneco légtisztítók működése egyszerű, és halk, így akár a munkahelyen, akár egy hálószobában is ideális megoldás.
A légtisztítók hatékonyságát fokozza, ha a készülékben található HEPA filter felülete minél nagyobb, hiszen így több szennyeződés kiszűrésére képes. A csendesebb működést a nagyobb ventilátor és az állítható ventilátor fokozatok segíthetik.
Tavasszal és nyáron a növényi pollenek miatt kialakuló nyálkahártya irritáció előzhető meg egy légtisztító készülék használatával. Aki allergiás, annak sokszor az éjszakák a legborzasztóbbak, mert amellett, hogy folyamatos orrfolyással és orrdugulással küzd még aludni se nagyon tud.
Ősszel és télen pedig a tüzelés és a gépjármű használat miatt kialakuló szmogos levegő okozhat gondot. Erre is van megoldás, hiszen a legújabb készülékek az egyedi igényekhez is alkalmazkodnak, már nem csak egyféle szűrő tehető a légtisztítóba, hanem szmog/dohányfüst megszűrésére alkalmas filter is beszerezhető hozzá, vagy éppen „baby” szűrő is, amelyet kifejezetten a gyerekszoba levegőjének a higiénikus frissen tartásához fejlesztettek ki.
Légmosó, ha tisztább, párásabb levegőre vágysz
Ezzel szemben a légmosó készülékek akkor tehetnek jó szolgálatot, ha nincsenek akut allergiás panaszaink, viszont a akár a padlófűtés, akár a kevesebb szellőztetés miatt porosabbnak érezzük a helyiségeink levegőjét, és a fűtés miatt a levegő páratartama is az optimális 40-60% alatt van.
A légmosó a speciális nedvesítő szűrő vagy tárcsa révén egyszerre gyűjti be a szálló port, mossa bele a vízbe és hideg párásítja a levegőt a párolgás és légkeringtetés révén. Az összegyűlt koszt egyszerűen ki tudjuk önteni a vízzel együtt, mert az már nem fog visszakerülni a párásítás révén a levegőbe.
Vannak olyan készülékek, amelyekbe illóolajat is tudunk használni, így a közérzetünket is tudjuk javítani az illatokon keresztül. A készülék éjszakai üzemmódban elég halk ahhoz, hogy akár a gyerekszobába, akár a hálószobába betegyük, így el tudjuk kerülni a száraz levegő okozta kellemetlen tüneteket.
Azonban, ha az otthonodban nem a levegő minősége, hanem az alacsony páratartalom az elsődleges probléma, akkor nézd meg ezt a videómat, ahol az ultrahangos hideg párásításról is beszélek:
Még több infóért légtisztítás és párásítás témában nézz szét itt >>>
Ezek is érdekelhetnek:
10 biztos jel, hogy száraz a levegőd!
Mi alapján válasszak párásítót?
Csak trendi vagy hasznos is a robotporszívó?
Száraz-nedves, vízfilteres vagy kárpittisztító? – Mire is van szükségem?