2017 szeptember 1. után már nem hozható forgalomba az Európai Unió területén olyan porszívó, amelynek az energiafelvétele meghaladja a 900W-ot. Ez, csupán egy, azok közül az EU direktívákból, amelyeknek eleget kell tenniük a háztartási készülék gyártóknak. Ez Nekünk fogyasztóknak viszont jó hír, hiszen a gyártóknak innovatív és energiahatékony készülékekkel kell a piacon a kegyeinkért versenybe szállni. Jöjjenek a részletek!
Minél nagyobb, annál jobb?!?!
Amikor több, mint egy évtizede elkezdtem háztartási készülékekkel foglalkozni egyértelmű kijelentés volt, hogy minél nagyobb egy készülék teljesítményfelvétele, annál hatékonyabban képes felszívni a koszt. Aki tehette 2000 W alatt nem is vásárolt porszívót, hiszen ez volt az egyetlen összehasonlítási alap. Természetesen a magas energiafelvétel egyet jelentett a magas áramszámlával is, de hát mindennek megvan az ára. Vagy mégsem?
A porszívó piacon a vezető márkák jó néhány évvel ezelőtt a teljesítmény mellett már elkezdték a szívóerő értékét is kommunikálni, hogy demonstrálják, nem feltétlenül függ össze a hatékonyság a watt számmal, de a legtöbb fogyasztót ez hidegen hagyta, és továbbra is csak a teljesítmény felvétel alapján hozta meg a döntését.
Új mutatószám: energiacímke
Az EU 2014-ben új szabályozást léptetett életbe, amely szerint már nem csak a háztartási nagykészülékekre, de a porszívókra is energiacímkét kell elhelyezni, amely összehasonlíthatóvá teszi a készülékek hatékonyságát. Az energiacímkén láthatjuk az energiahatékonyságon túl a szívóerő hatékonyságát kemény padlón illetve szőnyegen, valamint a por visszabocsátás szintjét és a zajszintet.
A legjobb minősítésű készülékek AAAA jelölést kaptak eddig, de ez szeptembertől ez is változik.
Új szabványok, új energiacímke
Régi vs. új porszívó energiacímke
Idén szeptembertől az energiacímke is változik, már a porszívók is lehetnek A+++ jelölésűek, mint például a hűtők, cserébe megszűnik E, F és G kategória. A kötelező watt szám csökkentés miatt, ilyenek már csak maximum 900 watt energia felvételű porszívók kerülhetnek forgalomba.
Emellett szigorítják a por visszabocsátási mértéket is, ami így maximum 1% lehet! Én személy szerint ennek nagyon örülök, de hogy miért arról korábban már itt írtam.
Ami még szintén a mi komfortérzetünket szolgálja, hogy a zajterhelést is csökkenteniük kell a gyártóknak, ami ezentúl már csak maximum 80 dB lehet.
Mit várhatunk a gyakorlatban?
- A kiskereskedelmi egységek polcairól nem fognak azonnal eltűnni a régi készülékek, azonban magyarországi forgalomba már csak az új szabványoknak megfelelő készülékek kerülhetnek.
- Ha most vagyunk porszívó vásárlás előtt, mindenképpen az energiacímke alapján döntsünk, mert már régen nem a felvett teljesítmény határozza meg a készülék működési hatékonyságát.
- Örüljünk ennek a szabályozásnak, hiszen kevesebbet fog a porszívónk fogyasztani, a márkák kénytelenek fejleszteni, így alapvetően jobb készülékekhez juthatunk, amelyeknek a szívóteljesítményére nem lehet panaszunk.
- Kicsit tisztulni fog a piac, hiszen ezekhez a technológiai megoldásokhoz fejlesztések kellenek, és a gagyi porszívókat gyártó cégek már nem tudnak versenyezni, így a leggagyibb készülékek eltűnnek a polcokról.
- Ez utóbbi miatt, a belépő áras porszívók piacán áremelkedést érzékelhetjük, de csak azért, mert eltűnhetnek a nagyon olcsó porszívók – pl. 9.990 Ft-ért már nem kapunk semmit, de ennyi pénzért nem is lehetett korábban sem porszívót kapni, csupán egy placebó valamit, ami csupán átkavarta a szoba levegőjét.
- A közép és felső kategóriás porszívóknál nem várható jelentősebb árváltozás, hiszen a legtöbb cég már készült erre a változásra, és a komoly háttérrel rendelkező nagy márkák jelenleg piacon lévő modelljeinek a jó része már alapból megfelel ezeknek az új szabványoknak
Mire nem vonatkozik a szabályozás?
Az alábbi kategóriába tartozó padlóápolási készülékek nem tartoznak a direktíva hatálya alá, ezeket továbbra is energiacímke és teljesítményfelvételi korlátozás nélkül lehet értékesíteni: takarítógépek, száraz-nedves porszívók, robotporszívók, csak akkumlátorról üzemeltethető porszívók, ipari porszívók, központi porszívók.
Kapcsolódó tartalmak:
A nagy porszívó teszt – ezekből válassz, ha jót akarsz
Száraz-nedves, vízfilteres vagy kárpittisztító? – Mire is van szükségem?
Milyen porszívót vegyek? Ezeket a kérdéseket gondolod végig vásárlás előtt!