Az első már langyosnak nevezhető napokat érdemes kihasználni, és túlesni a kései tavaszi nagytakarításon. Tudom, nekem sem tartozik a kedvenceim közé, mert alaposan elfáradok, ráadásul utána akár napokon keresztül érzem a takarítószer szagát a kezemen, és annyira kiszárad a bőröm, hogy nem győzöm kenni. Jöjjön most néhány praktikus tanács, hogy a tavaszi nagytakarítás ne egy sohavégetnemérős dolog legyen.
1. Szabjunk kereteket és készítsünk tervet
Azért, hogy ne generáljunk saját magunk számára is felesleges stresszt azzal, hogy nem vagyunk képesek egyetlen nap alatt az egész lakást kivixolni, készítsünk egy tervet, hogy lássuk helyiségenként mi mindent akarunk rendbe tenni. Minden helyiséghez társítsunk egy körülbelüli időt, hogy mennyi idő alatt tudjuk ezeket reálisan elvégezni. Ezzel párhuzamosan, határozzuk meg, hogy mennyi időt tudunk összesen erre rászánni.
Ha minden megvan, akkor összesítsünk. Ideális esetben 2 napba bele kellene férnie mindennek. Ha ennél a tervezett összmunkaidő jóval több, akkor gondold végig, hogy mi a prioritás, vagy ha tényleg ekkora a feladat, akkor vonj be valakit, aki tud segíteni.
Ha nem tudnak aktívan segíteni neked, akkor érdemes a családot erre az 1-2 napra elpaterolni otthonról, hogy ne legyenek láb alatt, és ne kelljen még az ő ellátásukra is időt szánni, hiszen olyan ez mint a fogorvos, jobb minél hamarabb túl esni rajta.
2. Szortírozás vagy csak takarítás?
Érdemes előre eldönteni, hogy a pár hetes vagy akár több éves ilyen-olyan kupacokat most akarod-e felszámlni, és végig nézni mindent, vagy tényleg csak a takarítás a cél. Ha selejtezni is akarsz, akkor azt érdemesebb a tavaszi nagytakarítástól függetlenül, külön megtenni, akár apránként is megtenni, különben tényleg nem fogsz időben végezni.
A szortírozást, selejtezést is érdemes évente legalább kétszer beiktatni, ha gyűjtögető típus vagy, mert ha hagyod, hogy évekig halmozódjanak a fölösleges dolgok, papírok, a végén már tényleg nem fogsz elférni az otthonodban!
3. Ezekről se feledkezz meg!
A tavaszi nagytakarítás alkalmával érdemes olyan dolgokat is felvenni a listára, ami a heti takarítás esetében biztosan kimarad. Ilyenek
- a kapcsolók, kilincsek, távirányítók áttörlése, fertőtlenítése
- a mosógép és a hűtő mögötti rész kitakarítása
- a szekrények tetejének átmosása
- szemetesek és szemetes tároló szekrény alapos fertőtlenítése
- fiókok és fiók rendszerezők kitakarítása
- hűtő és a sütő belsejének alapos áttakarítása
- a mozgatható kisbútorok, ágyak, kanapék aljának és hátuljának portalanítása
- csillárok, lámpák, függöny karnisok, képkeretek leporolása
- érdemes a mosó és a mosogatógépünkön is lefutattni 1-1 tisztító programot
4. Szerezz be minden szükséges eszközt
Miután megvan, hogy miket is szeretnél rendbe tenni, érdemes végig nézni, hogy van-e elegendő és megfelelő takarító eszközöd, és takarítószered otthon. A mindennapos takarítás esetében sem elhanyagolható, de ilyenkor különösen fontos, hogy arra is figyelj, hogy a kosszal együtt ne távozzon a kezed bőrfelületének nagy része.
Egyre szélesebb választékot találunk már a környezetbarát tisztítószerekből, amelyekkel nem csak a természetünket, de a saját kezünket és egészségünket is meg tudjuk óvni. Különösen érdemes a fújós takarítószerek esetében körültekintőnek lenni (pl. ablaktisztító), mert ezeket belélegezve, akár asztmás megbetegedésnek is kitehetjük magunkat!
Azon is érdemes elgondolkodni, hogy nem kell feltétlenül egy tucat különböző tisztítószert beszerezni, hiszen az általános tisztítószereket sok felületen használhatjuk, így pénz és helyet is tudunk megtakarítani. De jöjjön most egy lista a legszükségesebb szerekről:
- általános tisztítószer, amellyel a szekrényeket kívül-belül, az ablak kereteket, a bútorokat, a padlót át tudjuk takarítani
- ablaktisztító
- vízkőoldó felületekre és ha már nagytakarítás, akkor érdemes a háztartási készülékeket is megszabadítani a kemény víz okozta vízkő lerakódásoktól
- fürdőszobai tisztítószer és wc tisztító (a fürdőszoba takarításáról korábban már itt írtam)
- jól jöhet a makacsabb szennyeződések eltávolításához (pl. sütő) egy súrolószer is, illetve egy általános konyhai felület és készülék (pl. hűtő, mikró) tisztításához és fertőtlenítéséhez való szer
- érdemes készenlétben tartani néhány mikroszálas kendőt, dörzsi szivacsot és pár tekercs konyhai papírtörlő is jól fog jönni
További takarítási tippek és ötletek a Facebook oldalon!
Mindenkinek jó munkát kívánok!
Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, nyomj egy lájkot, és oszd meg! 🙂
Ezek is érdekelhetnek:
Így tartsd tisztán ökosan a fürdőt!
Levendulaolaj – ezekre használd!_