Már csak pár nap és kezdetét veszi az őszi szünet, ami egyszerre jó is – mert a diákok tudnak egyet szusszanni – másrészt egy kicsit rossz is, mert ismét meg kell a szülőknek oldani a felügyeletet és ezzel együtt ismét lehet programokon gondolkozni, hogy ne csak a tv és a mobil telefon nyomkodása töltse ki a gyerekek idejének nagy részét. Éppen ezért, egy olyan egész napos kirándulás ötletet hoztam most nektek, amit a család minden tagja élvezni fog, és a kreatív, élvezetes tanulást is megvalósíthatjátok!
Ökofarm, állatkert és csokigyár fél órára a határtól
Két dologért a legtöbb gyerek rajong: az állatok és a csoki. Mi történik akkor, ha ezt a kettőt egy helyen megtaláljuk? Abból lesz a legtutibb őszi szüneti kirándulás! A magyar határtól körülbelül 30 km-re, a mesés osztrák település, Riegersburg több látványossággal is vár bennünket. A hely tetején álló váron kívül itt található a Zotter csokigyár és ökofarm, avagy a legtermészetesebb állatkert a környéken.
A legtöbben a csokigyár miatt érkeznek ide, amely szenzációsan ki lett alakítva a látogatók számára is, mert nem csak végig lehet nézni, hogy hogyan lesz a kakaó babból csokoládé, de minden fázist végig is lehet kóstolni, és annyi csokit ehetünk, amennyit csak bírunk! Komolyan! Senki sem nézi, hogy ki mennyi csokit eszik, és a látogatóknak úgy tűnhet, hogy soha sem ürülnek ki a kínálók. Persze nem csak klasszikus ét-, tej- és fehér csokikat lehet megízlelni, de egészen extrém kombinációkat is!
A gyárról készítettem is videót, így ha bővebben szeretnétek tudni erről a helyről, ami a csoki imádók paradicsoma – ha lehet ezt így mondani 🙂 –, akkor nézzétek meg ezt:
Találkozás egy mesebeli ökofarm állataival
Miután mindenki tele ette magát csokival – mert akárhogy is tiltakoznánk, a csokigyár lenne az első megálló 🙂 – nem szabad kihagyni a gyár „hátsó udvarát” sem, mert a festő környezetben, a hegyek és dombok által határolt völgyben fekszik a Zotter család egyik ökofarmja. (érdemes már a belépőjegy vásárlásakor a kombinált jegyet kérni).
Amikor végig sétáltam az volt az érzésem, hogy minden haszonállatnak ilyen körülmények között kellene élnie, mert abban a békés környezetben, azokon csodálatos alpesi legelőkön valóban boldog állatok élnek, teljes életet. Szerintem mindannyian így képzeljük el azt az idillt, amikor a kis gyerekeinkkel lapozgatjuk a tanya állatai című könyvet.
Ráadásul, itt a gyerekeinknek élőben meg tudjuk mutatni az összes háztáji állatot (plusz néhány egzotikusabb helyről származó barátjukat is, mint az alpakát vagy a struccot), amelyeknek a nevét, és a „milyen hangot az ki a …” minden gyerek tudja, csak lehet, hogy még élőben nem látta. Békésen élnek egymás mellett a baromfiudvar lakói, a négylábú, puha és kevésbé puha szőrű jószágok. Az állatsimogatóban pedig csupa békés kecskével, alpakával, malaccal, szamárral, nyuszival, pónival… lehet találkozni, és barátkozni.
A mi szórakoztatásunkon túl nagyon komolyan átgondolt az állatsimogató rendszere is, mert napon belül is, többször változik a kifutó összetétele, hogy az állatokat se érje túlzott stressz a látogatók miatt, így biztosak lehetünk benne, hogy a nap végén nem fáradt és esetleg már túlnyüstölt állatokhoz kell bevinnünk a gyermekünket.
Kihelyezett környezetóra: növények és életközösségek a farmon
Az állatok mellett magaságyásokban haszonnövényekkel, a kis tavakban pedig halakkal is megismerkedhetünk. Ráadásul lépten-nyomon belebotlunk egy-egy audio guide-ba, amelyen magyarul is meghallgathatjuk a legfontosabb tudnivalókat a kiskertről, vagy épp az adott állatfajról, így az interaktív környezetóra is megvalósul.
Játszóterek a fizika törvényei alapján
Persze egy idő után unalmas lenne csak biológiát tanulni, ezért a fizika kedvelőire is gondoltak! Több, hatalmas és kreatív játszótér várja a csokitól túlpörgött gyerekeket, ahol küzdhetnek a gravitáció ellen, a gyorsulás és ütközés hatásait átélhetik, a csizma dobálás során az erő és a távolság optimális kombinálását kereshetik, az ‘apu toljál a talicskában’ című népi játéknál pedig az erővel és erőkarral ismerkedhetnek. Egyszóval az egészen piciktől a nagy gyerekig, mindenki talál elfoglaltságot a játszótereken.
Ha megéheznénk- irány az Öko-Essbar
Ha a csokisokk lecsenget és a szabadban való szaladgálás meghozta mindenkinek ismét az étvágyát, ne hagyjuk ki a bio éttermet se! Itt csak a saját és a környékbeli ökofarmokról származó alapanyagokat használnak fel, még a sült krumpli sem mirelit, hanem helyben, a konyhán pucolják és sütik frissen! És, ami a legfontosabb, hogy nincsenek elszállt „bio” árak. Egy adag rántott csirke, házi sült krumplival és salátával 3.000 Ft körül volt, ami ahhoz képest, hogy bio és nem mellesleg nagyon finom, nincs túlárazva.
Ezek is érdekelhetnek:
Amíg ő pecázik, Te élvezd a wellness-t!
Top 5 + 5 kihagyhatatlan látványosság New Yorkban
Kirándulj gyerekkel! – Balaton-felvidék és a Tapolcai medence