Szilveszterkor illetve újév első napján mondhatni, hogy kötelező a lencse fogyasztása. Tudjuk, hogy miért kell ilyenkor lencsét enni, vagy csak már megszokásból esszük, mert minden évben az asztalra kerül valamilyen formában? Ha a lencséről neked is a menzás furcsaság a tányérban jut az eszedbe, akkor most mutatok egy olyan lencsefőzelék receptet, amit biztosan szeretni fogsz!
Miért kell lencsét enni újévkor?
A babona, vagy a néphiedelem szerint az, amit újév első napján teszünk és eszünk meghatározza az egész évünket. Pl. ezért nem szabad szemetet kivinni, nehogy azzal együtt a szerencsénk is kimenjen a lakásból. Épp ennek az ellentettje a lencse evés. amely gazdagsággal és szerencsével kecsegtet, mivel a lencse szimbolizálja a pénzt. Minél többet eszünk, annál több pénz áll a házhoz, tartják. Ha nem csak egyféle lencse ételt készítenél, akkor próbáld ki a lencsesaláta receptemet is és csíraztass lencsét!
Ha ez esetleg nem lenne elég meggyőző, hogy készíts egy nagy adag lencsefőzeléket, akkor szerintem annyi is elég, hogy a másnapos gyomornak is jólesik a kicsit savanykás verzió 😉 Én most egy ilyen receptet hoztam!
Újévi lencsefőzelék recept
Hozzávalók:
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál csemege piros paprika
- 10 dkg bacon
- 50 dkg sertés comb vagy lapocka
- 50 dkg lencse
- 2 db sárga répa
- 2 db fehér répa
- 5 db babérlevél
- só, bors
- 1 doboz tejföl
- Ecet tálaláskor ízlés szerint
Lencsefőzelék elkészítése
- A bacont felkockázzuk és lepirítjuk, ha már kiengedte a zsírját, akkor kiszedjük a lábasból és félretesszük. Ha kevésnek találjuk a zsiradékot, ami a bacon után maradt, akkor adhatunk még hozzá akár sertés zsírt akár olajat, és beletesszük a felkockázott hagymát és megdinszteljük. Ha üveges a hagymánk, kicsit félrehúzzuk a hőről és hozzáadjuk a fokhagymát és a pirospaprikát, majd összeforgatjuk, és már jöhet is bele a sertés hús. Kicsit lepirítjuk, majd lefedve pár percig főzzük, hogy levet eresszen.
- Ekkor mehet vissza a lábasba a bacon, az előre beáztatott lencse – 1 éjszakára érdemes beáztatni, vagy ha konzervet használsz, akkor nem kell előáztatni -, a babérlevél, majd sózzuk, borsozzuk és felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Közepes lángon lefedve, körülbelül másfél óra alatt készre főzzük. Időnként keverd meg, és szükség esetén többször is pótold az elpárolgott vizet, hogy ne égjen le, de ne is legyen túl híg.
- Ha megfőtt, mehet bele a tejföl, és fogyasztás előtt ízlés szerint adjunk hozzá egy kevés ecetet.
Jó étvágyat és boldog új évet! 🙂
Ha érdekel én kuktában hogyan készítettem, akkor nézd meg ezt a videómat: