A központi porszívók hazánkban még nem annyira elterjedtek, mint akár az északi országokban, ahol több évtizedre nyúlik vissza ennek a gépészeti megoldásnak a hagyománya. Azonban a most épülő otthonok esetében egyre többször merül fel a központi porszívó betervezése és beépítése, amely nagyon sok előnnyel járhat a későbbiekben. Talán az összes közül a legfontosabb, hogy nem csak a szennyeződéseket, de a poros levegő 100%-át is kivezeti a lakótérből. Így a lakás levegőminősége sokat javulhat.
Központi porszívó, az meg mi?
Az Instagramon sztoriban megkérdeztem a követőimet, hogy ismerik-e a központi porszívót. Nem reprezentatív felmérésem szerint az emberek kb. 75% nem igazán tudja mi is ez a megoldás.
Röviden: a központi porszívó motorja és tartálya a lakótéren kívül helyezkedik el (pl. garázs, pince, gépészeti helység), és a lakótérben néhány fali csatlakozó kerül kiépítésre, amelyhez már csak a porszívó csöve csatlakozik. Így a falba épített csőhálózaton keresztül minden szennyeződés azonnal kikerül.
Ha többet szeretnél tudni a rendszer felépítéséről és működéséről, akkor nézd meg ezt a videómat:
Tekintettel arra, hogy mélységében nem sok ismeretünk van a beépíthető porszívó rendszerekről, ezért nagyon sok félinformáció és tévhit kering róla. Most összegyűjtöttem azt a 10 dolgot, amit érdemes erről a porszívó fajtáról tudni.
5 tény a központi porszívókról
1. A szennyeződések 100%-a kikerül a lakásból
Ahogy korábban már említettem ez az egyetlen olyan porszívó megoldás, amely biztosítja azt, hogy a szennyeződések, a por, a kosz 100%-a kikerüljön a lakótérből. Mivel a portartály egy külső helyiségben helyezkedik el, ezért nincsen kockázata annak sem, hogy egy portartály tisztítás vagy porzsák csere során mikropor kerüljön vissza a szoba levegőjébe.
Aki allergiás vagy kifejezetten figyel arra, hogy egészséges és tiszta legyen a lakókörnyezete és a lakása levegője, annak ez a megoldás kifejezetten jó lehet.
2. Egyszeri befektetés – hosszú élettartam
A központi porszívókat legoptimálisabban építkezéskor lehet beépíteni, hiszen ki kell építeni a csőrendszert, amely az aljzatban fut. Azonban ez csak egy egyszeri befektetés, és hosszú évekre megoldja a porszívózást számunkra. A Sistem Air központi porszívóira 3-6 év gyártói garancia van, de a visszajelzések szerint a készülékek megfelelő karbantartással akár 15-20 évig működnek.
Azonban, ha nincs rá büdzsé az építkezéskor, hogy az egész rendszert megvalósítsuk, akkor is érdemes előkészíteni a csőhálózatot, – ennek költsége elenyésző az építkezési költségvetésben – így a későbbiekben bármikor használatba lehet venni a rendszert: hozzákapcsolni a készüléket és a takarító készletet.
3. Sokoldalúan használható
Ugyanúgy, mint a hagyományos porszívók esetében, ehhez is vannak különböző kefék és kiegészítők. Így nem csak a padlót tudjuk vele tisztán tartani, de a bútorokat is. A kisebb kefékkel és résszívóval pedig az autónkat is könnyen kitakaríthatjuk.
A rugalmasságot a 9 méter hosszú, könnyű, flexibilis gégecső is segíti, amivel kényelmesen bejárhatjuk a lakás minden pontját.
4. Extra elszívás konyhába és előszobába
Nem csak a flexibilis cső és a sokféle kiegészítő teszi praktikussá a rendszert, hanem az is, hogy a konyhapult aljába, vagy akár az előszobába is ki tudunk alakítani elszívó réseket. Így, a lehulló morzsát vagy sarat egy seprű vagy kefe segítségével besöpörhetjük az elszívó résbe, és már a lakáson kívülre kerül a kosz.
5. A központi porszívó halkabb, mint a hagyományos porszívó
Mivel a motor nem a lakótérben van, így a motorzúgástól örökre elbúcsúzhatunk. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen hangtalan, mert a kefe súrlódó hanga és a légáram keltette zaj megmarad, de ez összességében halkabb, mint a legtöbb hagyományos porszívó.
5 tévhit a központi porszívókról
1. Nagyon drága a központi porszívó
Talán ez a legfőbb percepció a központi porszívókkal szemben, és ezért is nem merül fel, hogy építkezéskor ezt is belevegyük a tervekbe. Azonban egy hatékony központi porszívó rendszer egy 150m2 es ingatlan esetén a Sistem Air-nél már 250.000 Ft körüli összegtől elérhető. Ha pedig két lépcsőben szeretnénk a beruházást megvalósítani, akkor csak a csőrendszer kiépítésénél kb. 60-70.000 forinttal kell számolni. Ha van elkészült építészeti tervrajzotok, kérjetek ingyenesen árajánlatot a Sistem Air-től, így már bővebb információk tudatában dönthetitek el szeretnétek-e beépíttetni a rendszert vagy sem.
2. Csak családi házba építhető be
Leggyakrabban családi házak esetében merül fel az igény a központi porszívóra, de akár újépítésű társasházak esetén is megvalósítható. Itt is érdemes még a kivitelezés szakaszában jelezni a kivitelezőnek az igényünket.
Ebben az esetben nem egy hagyományos motor, hanem egy kompakt, falba süllyeszthető egység kerül beépítésre például a wc vagy az előszoba falába.
3. Nehéz a központi porszívó kezelése, karbantartása
Alapvetően semmivel nem bonyolultabb, mint egy hagyományos porszívó. Amikor csatlakoztatjuk a fali aljzathoz már be is kapcsol, de a markolaton lévő szabályozóval is tudjuk ki/bekapcsolni.
A hosszú csőtől sem kell megijedni, mert hiába 9 méter, az összsúlya kevesebb, mint 2 kiló, így könnyű magunk után húzni.
A fali aljzatok kiépítésére sincs szükség minden helyiségben, hiszen a cső miatt elég kb. 40-50 m2-ként egy kiállás.
A portartály pedig mondhatni, hogy kevesebb karbantartást igényel, főleg ha porzsákkal használjuk. Ezt ugyanis csak évente 2-3 alkalommal kell cserélni.
4. Helyigényes a tartozékok tárolása
A takarítószetthez jár egy fali tároló, amelyen elfér az összes kefe, és a feltekert cső is. A cső feltekerése pedig 1-2 próbálkozás után szinte gyerekjáték.
5. Eldugulhat a csőrendszer
Ha a csőrendszer helyesen van összeszerelve nem alakulhat ki dugulás. Optimális esetben a kanyarulatok 45°-okkal vannak megoldva, hogy a levegő a lehető leggyorsabban tudjon haladni. Egy dologra azonban figyelni kell a központi porszívó telepítésnél, hogy az összeragasztásnál ne legyen ragasztó befolyva a cső belsejébe és a csövek a megfelelő módon csővágóval, sorja mentesen legyenek elvágva.
Mivel a cső speciális belső bevonata taszítja a port emiatt és az áramlási sebesség miatt a kosz szinte hozzá sem ér a cső falához, semmiképpen nem rakódik le, így dugulás sem alakulhat ki. Ráadásul a legkisebb keresztmetszet a csatlakozók bemeneténél van, ami ott bemegy (zsebkendő, gyöngydarab, legó) az végig is megy a csőrendszeren, nem tud elakadni.
Még többet a központi porszívókról a Sistem Air oldalán olvashattok.
A cikket támogatta a Sistem Air forgalmazója a Riamet Kft.