Amikor először hallottam erről az ételről, elborzadtam, hogy mit esznek Kanadában. Az unokatestvérem lelkesen mesélte, hogy mennyire szereti ő is, de nem esznek gyakran, mert ez inkább Ottawa környékén jellemző étel, és ők Torontóban élnek. Kétszer is visszakérdeztem, hogy jól értem-e: Ti sült hódfarkat esztek? Tényleg megeszitek a hódnak a farkát? Persze jött a nagy nevetés, hogy ez nem a hódnak a farka, hanem egy édesség, ami leginkább a fánkra emlékeztet, csak úgy néz ki, mint a hódfarok.
Mi is az a sült hódfarok?
A hódfarok (beavertail) egy kelt tészta, amelyet forró olajban kell kisütni, megforgatni fahéjas cukorban és citrom lével ízesíteni. Az édesség neve abból származik, hogy a kelt tésztából lapos ovális tésztadarabokat kell formázni, késsel berácsozni, és miután kisül úgy néz ki, mint a hód farka.
Alapvetően nagyon hasonít a mi klasszikus farsangi fánkunkhoz, de azért van egy kis eltérés.
A megnevezés elsőre kicsit meghökkentő, de aztán belegondoltam, hogy nekünk magyaroknak is vannak zavarba ejtő édesség megnevezéseink: őzgeric, madártej, csak ezekhez már hozzászoktunk.
Lássuk hogyan is készül a kanadaiak fánkja.
Sült hódfarok hozzávalók:
- 375 g (tönköly) fehér liszt – ebből kb 350 g megy a tésztába, a többi a végén kell a formázáshoz
- 2 csomag instant élesztő
- 1,5 dl meleg víz vagy tej
- 1 tojás
- 1 csipet só
- 2 evőkanál olvasztott vaj
Hódfarok elkészítése:
- Az élesztőt futtassuk fel a meleg tejben vagy vízben. Amikor már jól habzik, dobjuk bele a többi hozzávalót, de a lisztet csak fokozatosan adagoljuk, és annyit amennyit felvesz, hogy ne legyen se túl lágy, se túl kemény a tészta.
- Géppel vagy kézzel dagasszuk meg, majd tegyük másfél órára meleg helyre, hogy megkeljen.
- Ha megvan a tészta, gyúrjuk át még egyszer lisztezett felületen. Tépjünk le belőle közepes méretű darabokat, kb. akkorákat hogy golf labda nagyságú golyókat tudjunk formázni. A tenyerünkkel lapítsuk ki ovális formára, kb. 3-4 mm vastagra és késsel finoman rácsozzuk be.
- Forró olajban süssük meg mind a 2 oldalát pár perc alatt, amíg aranybarna lesz. A forró olajból tegyük egyenesen egy fahéjas-cukros keverékbe, hogy ráolvadjon ez az isteni finom „kabát”.
- Tálaláskor csorgassunk rá friss citromlevet.
Először kicsit furcsán hangzik, hogy a cukros fahéj finom lehet citromlével, de próbáljátok ki, mert isteni kombó!
FIGYELEM! túl finom és könnyű hozzászokni, és elég kalóriadús 🙂
Ha kíváncsiak vagytok, hogy gyakorlatban hogyan néz ki a hódfarok elkészítése, akkor nézd meg a videómat is – illetve ezen kívül még két klasszikus kanadai receptet találtok a YouTube csatornámon.