Amikor elfogynak a friss zöldségek, érdemes elkezdeni csíráztatni, hogy tápláló friss zöldet tudjunk tenni az asztalra. A csírák rengeteg értékes tápanyaggal vannak tele, hiszen a magban benne van minden olyan tápanyag, amire később a csírából fejlődő növénynek szüksége lesz. Élettanilag sokkal értékesebbek, mint a nagyáruházi ízetlen paradicsomok, és ezért is javasolt téli időszakban a fogyasztásuk. Maga a csíráztatás folyamata nagyon egyszerű, pici odafigyeléssel bárki meg tudja valósítani.
Mi kell a csíráztatáshoz?
Szerencsére a csíráztatás nem egy bonyolult, vagy eszközigényes dolog. Három dologra lesz szükséged, jó minőségű magra, csíráztató edényre és türelemre.
Ezek közül a megfelelő mag kiválasztása a legfontosabb, mert nem minden mag, vagy termés alkalmas arra, hogy étkezési csírát neveljünk belőle. Ha Te is belevágnál a csíráztatásba, akkor kifejezetten olyan magot keress, amely étkezési csíráztatásra alkalmas. Ne vetőmagnak való retek maggal, vagy étkezési lencsével, vagy fagyasztott borsóval dolgozz! Érdemes többféle magot is kipróbálni, hogy megtaláld, melyik felel meg leginkább a Te és a család ízlésének. Ebben a cikkemben a én kedvenc csíráimról és mikrövényeimről írtam.
Ha megvan a kiválasztott mag, még egy csíráztató edényre lesz szükséged. Ilyet tudsz is vásárolni, vagy akár magad is készíthetsz befőttesüvegből és légáteresztő, laza textilből (pl. tüll anyag).
Hogyan kell csíráztatni?
Általánosságban elmondható, hogy a magokat 6-10 órán keresztül vízben kell áztatni – én ehhez is szűrt vizet használok, hogy a csapvízben lévő klór ne gátolja a csírázás beindulását. Majd leöntjük róla a vizet, és úgy fordítjuk az üveget, hogy a maradék víz ki tudjon folyni, és levegő is jusson az üvegbe.
Innentől kezdve pedig csak reggel és este át kell öblíteni a csírákat, és megvárni, hogy fogyasztható legyen.
Azonban a magoknak eltérő lehet az áztatási ideje, illetve a kifejlődési ideje. Én eddig csak a legeldLe termékeinéltálálkoztam azzal, hogy a csomagoláson korrektül feltüntetik, hogy pontosan mi vele a teendőnk, illetve hány nap múlva tudjuk elkezdeni fogyasztani.
Ha kezdő csíráztató vagy, akkor érdemesebb a rövidebb kifejlődési idejű csírákkal kezdened, mint a retek, lucerna, brokkoli… majd jöhetnek a 7-10 naposak és a mikrozöldek is 😉
Lucerna csíráztatás
A lucerna az egyik kedvenc nálunk, és akár kezdőknek, akár haladóknak jó szívvel ajánlom. A lucerna csírának nagyon semleges az íze, nem csíp, és a gyermekem is szívesen megeszi. A csomagolásán fel van tüntetve, hogy egy zacskóban 6 adagnak megfelelő mag van. Ezt vagy kiméred, vagy érzésre beletöltöd az üvegbe, felöntöd vízzel, és Ha letelt az idő, leöntöd róla a vizet, és félreteszed növekedni.
Lehet tányérra, tálcára, bármire tenni, de a lényeg, hogy ne csak a pultra tedd le, mert csöpögni fog belőle még víz. Ami szintén fontos, hogy nem szabad direkt napsütéses helyre tenni, illetve ilyenkor télen, még ha nem is süti a nap, az ablakpárkány hideg lehet neki. Keress egy huzatmentes, közepesen világos helyet az edénynek.
Innentől kezdve annyi a teendő, hogy reggel és este átmossod a csírákat, és 4-5 nap után már akár el is lehet kezdeni enni.
Ha kész a csíra, és nem fogy el azonnal, akkor az utolsó öblítése után papírtörlőn érdemes nagyjából megszárítani, és zárható edénybe betenni a hűtőbe. Ott kb. 1 hétig eláll.
Retek csíráztatás
Én a retek csírát imádom a legjobban, mert igazi friss – enyhén csípős – retek íze van! Sima vajas kenyérrel a legjobb 🙂
Maga a csíráztatási folyamat nem tér el a lucernánál leírtaktól, és a 3-4. naptól fogyasztható. Azonban érdemes figyelni, hogy 4 napnál tovább nem maradjon az üvegben, mert nagyon csípős lesz! Amikor már szép zsenge zöld, és megvan a retek íz, akkor öblítsd át, és mehet a hűtőbe.
Ami a reteknél előfordulhat, hogy a 2. napon úgy tűnhet, mintha elkezdene penészedni. De ez nem penész, hanem a retek gyökerén lévő mikroszőr. Nem kell megijedni, át kell öblíteni és várni a fejlődést.
Penészes csíra?
A penész és a hajszálgyökér között talán az a legnagyobb különbség, hogy a gyökér egységesen ugyanolyan formában, egyszerre jelenik meg az összes magon, míg a penész egy-két gócpontban. És a szagából is meg lehet különböztetni, a penésznek van egy tipikus dohos kellemetlen szaga.
Bab és lencse csíráztatás
A bab és lencse csíra nem tartozik a klasszikus szendvicsfeltétként használható csírákhoz, mert testesebb. Inkább salátákat, egytálételeket lehet vele gazdagítani és megtölteni még több ízzel és tápanyaggal.
A babok közül például az azukibab alkalmas csíráztatásra, és a zöld lencse. A folyamat ugyanaz, mint a többinél, azonban ennek a bab kifejlődési ideje hosszabb, minimum 7-10 nappal érdemes számolni, de a lencse ugyanúgy 4-5 nap alatt már fogyasztható.
Az ízük semleges, friss. Mint a többi bab és lencse félének, ezeknek is magas a fehérje tartalma, így jó kiegészítője lehet a vegán táplálkozásnak, vagy ha szeretnénk csökkenteni az állati eredetű fehérjebevitelt, és alterantív megoldásokat keresünk.
Ha még többet szeretnél tudni a csíráztatásról és a mikrozöld nevelésről, akkor nézd meg ezt a videómat is: