Csalhatatlan jele az ősznek, hogy bárhova kattint az ember mindenhol sütőtökös receptek köszönnek vissza. Én magam is nagy sütőtök rajongó vagyok, és sokféle módon próbáltam már ezt a nem csak nagyon finom, de annál egészségesebb őszi zöldséget. Most viszont nem receptet hoztam nektek, hanem tényeket, hogy melyek a sütőtök legfontosabb jótékony hatásai, és kihasználva a szezont miért érdemes rendszeresen fogyasztani.
A sütőtök jótékony hatásai
Immunerősítő, segít megküzdeni a megfázással
A sütőtöknek magas a vitamin és ásványi anyag tartalma, éppen ezért az őszi megfázásos időszakban jó szolgálatot tehet. Kiemelkedő mennyiségben tartalmaz A-, C- és E-vitaminokban, karotinokban, vasban, magnéziumban és egyéb tápanyagokban gazdag.
Tipp: préseld le a nyers sütőtököt (akár más gyümölcsökkel vegyítve) és fogyaszd ha meghűltél. A sütőtökben lévő anyagok természetes gyulladáscsökkentők, így jótékonyan hat a lé a gyulladt nyálkahártyára és segít megküzdeni a megfázásos tünetekkel.
Védi a szemet a sütőtök
Az egészséges szemek nélkülözhetetlenek! A sütőtöknek kiemelkedően magas a béta és alfa karotinokban is gazdag, amelyek az A-vitamin előfutárai, amely javítja a látást. Sőt, kiemelkedően fontos szerepe van az időskori szürke hályog, és pupilla deformáció megelőzésében.
Tipp: már napi egy csésze sütőtök fedezi a napi A-vitamin szükséglet 100%-át. A zöldségleveseket és a ragukat dúsítsuk kockára vágott sütőtökkel.
Segíti az izmok regenerálódását
Edzés után elfogyasztott sütőtök segíti az izmok és a szervezet regenerálódását. A magas kálium tartalma hozzájárul ahhoz, hogy mielőbb visszaálljon a szervezet elektrolit szintje egy keményebb edzés után. A keményítő tartalma pedig hozzájárul az izomtömeg növeléséhez.
Tipp: edzés után készíts sütőtökös smoothie-t!
Megelőzi a bőr idő előtti öregedését
A sütőtök magas A-vitamin tartalma késlelteti a bőr öregedést, ráadásul a béta-karotin csökkenti a nap által okozott bőrkárosodásokat. A C és az E vitamin természetesen védi és táplálja a bőrt, serkentik a kollagén termelését. A B5 vitamin késlelteti az öregségi foltok megjelenését a bőrön.
Tipp: sütőtök pürét kisebb adagokban fagyassz le, amelyet a későbbiekben a legkülönbözőbb formákban használhatsz: muffin vagy amerikai palacsinta tésztába tehetsz, humuszhoz keverhetsz, a rizottót dúsíthatod vele, de akár tésztához is készíthetsz belőle mártást.
Okosít és védi a prosztatát
Nem csak magát a zöldséget, de a magjából készült tökmag olajat is érdemes, akár egész évben rendszeresen fogyasztani, hiszen a magas Omega 3 zsírsav tartalma mellett – ami elengedhetetlen a idegrendszer és a szív- és érrendszer megfelelő működéséhez – kedvező hatása van a húgyutakra és a prosztatára is.
Tipp: a sütőtökkrémleves tetejére érdemes egy keveset önteni. Nem csak gusztusosabb lesz a tálalás, de a leves ízét is feldobja.
Ha pedig még több sütőtökös receptetek keresel nézd meg ezt a videómat is: