Érdemes kihasználni, hogy még nyílik a bodzavirág és összekötni a bodzagyűjtést egy kis kirándulással! A bodza virágának számtalan ismert és talán kevésbé ismert jótékony hatása van, amely miatt érdemes valamilyen formában bekészletezni belőle. Legtöbben bodzaszörpöt készítenek, vagy a szárított virágot teszik el, amelyből isteni teát lehet készíteni. De hogy pontosan mire is jó ez a gyógynövény? Már mutatom!
A bodzavirág 5+1 jótékony hatása
1. Bodza köhögésre és légúti megbetegedésre
Talán ez a legismertebb jótékony hatása a bodzavirágnak, télen, a meghüléses időszakban nagyon jó szolgálatot tehet a bodzatea, amely enyhíti a légúti megbetegedések, az asztma, a köhögés, a hörghurutgyulladás, a szénanátha, a megfázás és az influenza tüneteit, segít feloldani az orrdugulást, ráadásul természetesen úton segít a lázcsillapításban is.
TIPP: keress a környéken bodzabokrot, amely tele van szép nagy, friss bodzavirág tányérokkal. Olyan helyen érdemes gyűjteni a bodzát, ahol nincs nagy forgalom. Mosd át és hagyd a levegőn 2-3 napig száradni. Utána morzsold le a virágokat, tedd zárható üvegbe. Megfázás esetén 2 teáskanál szárított bodzavirágot forrázz le 3 dl vízzel, 10 percig hagyd állni, és kortyold el a gyógyteát.
2. A bodza erősíti az immunrendszert
A bodzavirágból készült tea és limonádé erősíti az immunrendszert, ezzel hozzájárul a szezonális megbetegedések megelőzéséhez.
Készíts bodza limonádét! Egy nagy kancsó vízben 4-5 jól megmosott bodzavirágot áztassunk bio citrommal együtt. Már néhány óra múlva kellemes italt kapunk. Ha türelmesek vagyunk, akkor 48 órás áztatás után jönnek ki a legjobban az ízek. Csavarjuk bele a citromokat, szűrjük le és ízesítsük mézzel, és élvezzük a frissítő üdítőt és a bodza jótékony hatását!
TIPP: gyűjts még pár tányér bodzavirágot és készíts belőle bodzaszörpöt!
3. Segíti a szervezet méregtelenítését
A bodza virágából készült tea fokozza az izzadást, ami segíti, hogy a szervezetben felgyülemlett méreganyagok mihamarabb eltávozzanak. A bodzavirág bioflavonoidjai erős antioxidáns hatással bírnak, megkötik a káros szabad gyököket. Fogyasztása serkenti a májfunkciókat, valamint szabályozza az emésztést, ezzel hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez.
4. A bodza segíti a fogyást
A bodzateának vízhajtó, és enyhe hashajtó hatása is van, ezért fogyókúra idején is érdemes fogyasztani. Serkenti a bélműködést, és gyorsítja a zsírok lebontását, így az alacsony kalóriatartamú zöldségek és gyümölcsök mellett ezt is érdemes kúra szerűen fogyasztani.
5. Segít csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét
Szabályozza a koleszterinszintet, flavonoidjai értágító hatással is bírnak, megszabadítják az ereket az esetleges lerakódásoktól, ezáltal a bodza jelentősen javítja a periférikus vérkeringést.
+1 Borogatásként is használható
A bodzatea bőrünkre is jótékony hatással van. Antibakteriális és gyulladás gátló tulajdonsága miatt nyugtatja a bőrt. A bodzateás borogatás tehető bőrkipirosodásra, vagy kiütésekre, de a bodzateás fürdőt is vehetünk. Azonban ha valaki allergiás a bodzára, semmi esetre se használja a bőrén sem!
FONTOS! Az ajánlott adag maximum napi 3 csésze. Tíz nap teázás után érdemes néhány nap szünetet is tartani.
Ezek is érdekelhetnek:
Ezért fogyassz rendszeresen spenótot!