Még mindig nagyon sokan vallják, hogy a legfinomabb kávét csak kotyogós kávéfőzővel lehet készíteni. Ez is, mint oly sok minden más ízlés és megszokás dolga. Nem is akarok senki sem lebeszélni erről a készítési módról, inkább megosztom veletek azt, hogy hogyan lehet a legtöbbet kihozni a kotyogós kávéfőzőből.
Hogyan főzzünk isteni kotyogós kávét?
Hétvégén a BWT (Best Water Technology) rendezvényen Kántor Enikő, többszörös barista bajnok mesélt arról, hogy milyen jellemző hibákat követünk el a kotyogós kávéfőző használata során, és arról, hogy hogyan tökéletesítsük a kotyogós kávé főzést. A titok ismét csak a részletekben és az odafigyelésben van.
Tökéletes kotyogós kávé 5 lépésben:
- Kotyogós kávéfőző: lehetőség szerint 18/10 inox kotyogós kávéfőzőt vásárolj!
- Tartsd mindig tisztán! Használj – lehetőleg környezetbarát – kávéfőzők tisztítására szánt tisztító és vízkőoldó szereket.
- Nem mindegy, hogy milyen vizet használsz! A profi készülékekbe is csak szűrt víz kerülhet, használj Te is azt!
- Őröld frissen a kávét! Sokkal intenzívebb és zamatosabb ízeket érhetsz el, ha szemes kávét vásárolsz, és mindig csak annyit őrölsz meg belőle, amennyire szükséged van!
- A kotyogó aljába forrásba lévő vizet önts, vagy külön kezd el forralni a készülék aljában a vizet, és amikor már felforrt, csak akkor tedd bele a szűrőt és konyharuhával vagy kesztyűvel erősítsd rá a felső részt!
Egy kis magyarázat, főleg az utolsó lépéshez 🙂
- A klasszikus kotyogó alumíniumból készült, ma már elég sok ellenérv van az alumíniumban történő főzéssel szemben. Ráadásul az alumínium kotyogót nem lehet indukciós lapon használni.
- Sokan vallják, hogy nem kell tisztítani a kotyogós kávéfőzőt. Gondoljunk bele, milyen húslevest lehet főzni egy olyan lábasban, amiben előtte pörkölt főtt és nem mostuk el? 😉
- Vízkőlerakódás, crema hiánya, klór átütő íze a kávén… ismerős? Akkor ideje változtatni a felhasznált vízen.
- Az őrölt kávé íze, zamata, aromája nagyon hamar elillan, főleg, ha érintkezik a szoba párás levegőjével. Érdemes egy otthoni kávédarálót is beszerezni a kotyogó mellé.
- Ha egyszerre kezdjük felforralni a vizet a szűrőben lévő kávéval, akkor amíg a víz felforr (1-2 perc) a kávéőrlemény átnedvesedik, és az aromáknak egy jelentős része el is illan addigra, amire a vízzel találkozik. Viszont, ha csak az utolsó percben érintkezik, akkor a kávé összes zamata a csészénkbe kerül, és élvezhetjük az ízeket. De az esetleges égésveszélyre nagyon figyeljünk!!!!
Jó kávézást mindenkinek!
További tippeket és ötleteket a Facebook oldalamon találsz! Érdemes követni 🙂
Ezek is érdekelhetnek:
11 tudományos tény a kávé fogyasztás mellett
Kávé nélkül nem létezem – 7+1 emlékezetes mondat a Szívek szállodájából
Koffein túladagolás, Téged is fenyeget?
Tényleg eltünteti a kávézacc a narancsbőrt?
Fotók: pixabay.com