A kávéfogyasztás mellett és ellen is bőven vannak érvek. Vajon mi a helyzet akkor, ha a tudomány tényekkel támasztja alá azt, hogy fogyasszunk kávét? Sőt, a University of Triest tanulmánya arra is fényt derített, hogy bizonyos gének (PDSS2) is felelősek azért, hogy mennyi kávét fogyasztunk, azaz genetikailag bennünk van, hogy ugyan azon hatáshoz van akinek kevesebb, van akinek több koffeinre van szüksége.
A frissen főzött kávé jótékony hatásai:
1. Ha kemény edzés után vagy. Két csésze frissen főzött kávé koffeintartalma csökkenti az izomterhelésből eredő fájdalom érzetet. (Forrás:University of Georgia)
2. Ha kell a kitartás. Aktív sportolók esetében a koffein növeli a kitartást, különösen a nagy erőkifejtést igénylő izommunka és a hosszú idejű, folyamatos terhelést jelentő mozgás során. (Forrás: Journalof the International Society of Sports Nutrition )
3. Ha szükséged van rá, hogy felpörgesd a memóriádat. Kutatók fMRI készülék segítségével vizsgálták, hogyan hat a koffein az agy különböző részeire. Az eredmény: jó hatással van a rövid távú memóriára, és csökkenti az átlagos reakció időt. (Forrás: Medical University at Innsbruck)
4. Ha kell a fókusz. Végy magadhoz egy adag koffeint, és ne csak figyelj, hogy minden az intelligenciával összefüggésben lévő agyi funkció mérhetően javulni fog: reakció idő, éberség, figyelem, logikus érvelés. (Forrás: Army Research Institute of Environmental Medicine)
5. Ha boldogabb szeretnél lenni. A rendszeresen kávét fogyasztók, mind a két nem esetében 50%-kal kisebb eséllyel követnek el öngyilkosságot, mint a nem kávézó társaik, a kávé pozitív hangulat fokozó hatásának köszönhetően. Tehát a kávé boldoggá és egészségessé tesz. ( Forrás: Harvard School of Public Health.)
6. Ha tovább szeretnél élni. Az antioxidánsok szerepe közismert az egészségmegőrzéssel összefüggésben. A kávé az egyik leghatásosabb formája, hogy antioxidáns kerüljön a szervezetünkbe. (Forrás: University of Scranton)
7. Ha el akarod kerülni a sclerosis multiplex-et. Összehasonlítva a kávét rendszeresen fogyasztókat (legalább napi 4 csésze) a kávé kerülőkkel azt a végeredményt kapták a kutatók, hogy a kávéfogyasztók körében alacsonyabb volt azok száma, akik ebben a betegségben szenvedtek. (Forrás: Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry)
8. Ha el akarod kerülni a cukorbetegséget. A kávé csökkenti a II. típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát. Napi 3-4 csésze elfogyasztása 25%-kal hatékonyabb a kockázat csökkentésben, mint ha csak napi 1 csészével fogyasztanál. (Forrás: George Institute for International Health )
9. Ha nem szeretnél lyukas fogakat. A kávé édesítőszer vagy cukor és mindenféle tejszármazék nélkül fogyasztva elpusztítja a fogszuvasodásáért felelős baktériumokat. Minél több kávét fogyasztasz, annál jobban elkerülheted a lyukas fogak kialakulását. (Forrás: :Institute of Dental Sciences)
10. Ha szeretnéd elkerülni a bőrrák kialakulását. A kávéfogyasztás szignifikánsan csökkenti a rosszindulatú bőrbetegségek kialakulásának a kockázatát. Ebben az esetben is összefüggés van az elfogyasztott mennyiség, és a kockázat csökkenési érték között, különösen a nők esetében. (Forrás: American Association of Cancer Research)
11. Ha egészséges DNS-t szeretnél. A kávéfogyasztók sejtjeiben kevesebbszer fordul elő a spontán DNS törés, mint a kávét kerülők körében, azaz a koffein segíti a DNS integritását, amely elengedhetetlen az egészséghez. (Forrás: University of Kaiserslautern)
Ez az összeállítás számomra is sok meglepő tényt tartalmaz, és biztos vagyok benne, hogy a kávé fogyasztás ellenzői minden pontra tudnak ellenérveket felsorakoztatni. A cikkel nem célom, hogy bárkit is rábeszéljek a kávé fogyasztásra, csupán egy érdekes összeállítás, hogy milyen sok egyetem vizsgálja a koffein szervezetre gyakorolt hatását, és milyen összefüggés látott eddig napvilágot.
Mindenesetre én eddig is ittam napi 1-2 csésze feketét és ezen túl is fogok. Most megyek is főzök egyet 😉
Nyomj egy lájkot, ha Te is imádod a kávét és kövesd a Facebook oldalamat!
Képek: pixabay.com
Az anyaghoz felhasználtam Geoffrey James 2016. szeptember 2.-án a www.inc.com-on megjelent ’11 Scientific Reasons to Drink More Coffee’ írását.
Ha nem tudod, mihez kezdj a rengeteg kávézaccal, akkor olvasd el korábbi írásaimat: