Ha lassan is, de megérkezett idén is a nyár, ami egyet jelent azzal, hogy készíthetjük a jeges finomságokat! Az én egyik függőségem, a kávé. Imádom, és nem mellesleg életben is tart. Nyáron pedig az ebéd utáni desszertet is jelenti a hűsítő jegeskávé. Néha egy gombóc fagyival, máskor meg csak úgy „üresen” sok jéggel. Ha Te is kényeztetnéd magad vagy a családot koffeines hűsítővel, akkor összegyűjtöttem a legfontosabb jegeskávé készítési tippeket.
Jegeskávé készítése otthon
A nyári melegben vannak, aki limonádéval, mások fagyival, a kávérajongók pedig jegeskávé csodákkal hűsítik magukat. Azonban nem feltétlenül kell egy kávézóig elzarándokolni a nyári hőségben jegeskávé szürcsölés jegyében, hiszen otthon is isteni jegeskávét készíthetünk. Ehhez hoztam most nektek tippeket a Tchibo Magyarországgal együttműködésben.
Hogyan kell jegeskávét csinálni?
A jegeskávé készítés misztikusnak tűnhet, főleg ha a kávézók fél literes jeges-habos csodáira gondolunk. Azonban otthoni körülmények között is könnyen elkészíthetjük ezt az italt.
Többféle irány létezik. A legegyszerűbb, amikor csak jeget adunk egy filteres kávéhoz, és elkortyoljuk. Ez inkább egy jeges frissítő, mint desszertnek is beillő költemény. Ha ez utóbbira vágyunk, akkor nem árt, ha van a fagyasztóban vanília fagyi, a hűtőben pedig tejszínhab.
De a jegeskávé receptek előtt lássuk először, hogy mi mindenre lesz szükségünk az otthoni jegeskávé készítéshez.
Mire van szükség a jegeskávé elkészítéséhet?
1. Kávé
Ez az az összetevő, ami nélkül nincs jegeskávé 🙂 Azonban nem minden kávé egyforma, így nem mindegy, hogy milyen fajta kávét használunk. Jegeskávéhoz filter kávét és french pressel készült kávét is használhatunk. Azonban nem minden kávé alkalmas ehhez az elkészítési módhoz.
A Tchibo kávék csomagolásán feltüntetik, hogy milyen módon használhatjuk fel. Ezt érdemes minden vásárlás előtt ellenőrizni, hogy milyen kávéfőzőkhöz ajánlják. Ha tehetjük, akkor a szemeskávét részesítsük előnybe, és mindig csak annyit őröljünk le, amire épp szükségünk van.
2. Kávéfőző, kávédaráló
A jegeskávé készítése nagy mozgásteret enged annak, hogy milyen eszközzel készítjük el a kávét. Egy automata kávéfőzővel akár eszpresszót, akár café crémat készíthetünk a jegeskávéhoz, de filterkávé főzőt vagy dugattyús kávé főzőt is használhatunk. Ez utóbbiakhoz viszont szükségünk lehet egy kávédarálóra is.
Ebben a videómban gyakorlati példákat találsz, hogy hogyan lehet a különböző kávéfőzőkkel jegeskávékat készíteni:
3. Jég
A nagy mennyiégű jég szintén elengedhetetlen hiszen a kávé amikor elkészül forró, így először azt le kell hűteni, utána pedig a jegeskávé tálalásához is szükségünk lehet egy újabb adagra.
4. Folyékony édesítő
Fontos észben tartani, hogy a hideg, jeges folyadékban a cukor nehezen oldódik. Ha édesen szeretjük a kávét, akkor érdemes a nyári szezonra egy adag cukorszirupot készítenünk. Ennek az elkészítése nagyon egyszerű, 2 rész cukrot feloldunk 1 rész vízben. A folyamat meggyorsítása érdekében, mindezt egy lábasban is megtehetjük, közepes hőmérsékleten.
Amikor teljesen feloldódott a cukor, akkor kapcsoljuk le a főzőlapot, és várjuk meg, hogy kihűljön. Tegyük üvegbe, és szükség esetén használjuk.
Ínyencek juharszirupot vagy agavé szirupot is használhatnak.
5. Tej
A tej opcionális alkotó eleme a jegeskávénak, illetve ízlés függő is. Ha növényi tejet fogyasztasz, akkor én a kesu tejet ajánlom, annak a legsemlegesebb az íze. A szójatejtől savanykás lehet, a mandulatej pedig nagyon karakteres lehet. Bár ez utóbbi lehet előny is, ha ízesített jegeskávéra vágyunk, természetes módon.
6. Ízesítők
A kávézók szezonálisan mindig kínálnak valamilyen ínycsiklandozó ízesített jegeskávét. Ezt mi magunk is meg tudjuk otthon alkotni, ha van kéznél valamilyen szirup és szósz. A karamell télen-nyáron tökéletes választás. Ehhez vegán karamell szósz és klasszikus sós karamell krém receptet is találtok a korábbi bejegyzéseim között. Szezonálisan pedig kipróbálhatjátok az eperszirupos jegeskávét is.
Arra viszont figyeljetek, hogy ha szirupokat használtok, akkor elhagyhatjátok az édesítőket, mert a szirupok alapja is cukor.
7. Fagyi
Ha nem kifejezetten a koffein élénkítő hatására vágyunk, hanem egy hűsítő, frissítő jeges kényeztetésre, akkor a fagyi-kávé remek kombináció lehet! Ilyen esetekre célszerű a fagyasztóban tartani egy doboz vanília vagy csoki fagyit, aminek a segítségével percek alatt fagyis jegeskávét készíthetünk.
3 könnyű jegeskávé recept
Egyszerű jegeskávé recept
Legegyszerűbb és a nevéhez leginkább illő elkészítési mód, ha egy nagy adag jégkockára hideg kávét öntünk.
Ennek az elkészítéséhez szükségünk van egy pour over filteres kávéfőzőre, aminek az aljába jeget teszünk. Így az átforrázott kávé azonnal lehűl.
A tálalópohárba szintén halmozunk ízlés szerint jeget, és ráöntjük a lehűtött kávét, és már készen is vagyunk.
Jegeskávé fagyival
Ha fagyival szeretnénk a kávét tálalni, akkor ebben az esetben nincs szükség arra, hogy előre lehűtsük a kávét, egy forró eszpresszót is ráönthetünk.
Tegyünk 2-3 gombóc fagyit egy hosszú pohárba, öntsünk rá egy presszó kávét, koronázzuk meg egy adag tejszínhabbal, és végén a sort zárjuk egy kényeztető karamell öntettel.
Jöhet még ilyen kényeztető jegeskávé ötlet? Akkor nézd meg ezt a videómat:
Vegán jegeskávé
Szerencsére már egyre több kávézóban van vegán jegeskávé opció is, de otthon is könnyedén elkészíthetjük. A legfontosabb, hogy legyen otthon növényi tej és vegán fagyi, mert az elkészítése a vegán jegeskávénak megegyezik bármely normál jegeskávé elkészítési módjával.
A cikket a Tchibo Magyarország szponzorálta.