Tavasszal többféle péksüteménnyel is kísérleteztem a konyhámban, de a legjobban a zabpelyhes zsömle jött be, amiből azóta is kb. 2-3 hetente sütök egy adagot. Az Instagram oldalamon többször is postoltam erről a zsömléről sztoriban, és annyian kértétek a receptet, hogy most végre mindent pontosan kimértem, szépen lefotóztam, és már itt is van 🙂 Remélem, nektek is annyira be fog jönni ez a recept, mint nekünk.
Zabpelyhes zsömle recept
Szerencsére az elmúlt pár évben már elég sok élelmiszer tárolási trükk került bele a napi rutinunkba, ami elég jól jött a karatén idején. Az egyik ilyen, hogy a pékárut remekül lehet a fagyasztóban tárolni. Ennek a zsömlének is általában ez az életútja: 2-3 darab kivételével (ami még melegen elfogy :-D) amint kihűlnek, tárolótasakba teszem és mennek a fagyasztóba. Amikor pedig szükség van rá 1-2 óra alatt kiolvad, és pont olyan friss és puha mint sütés után.
Ráadásul a kenyérliszt mellé zabliszt és zabpehely is kerül – csak, hogy ne mindig zabkása készüljön a zabpehelyből 🙂 – , amitől még több rost és tápanyag kerül bele.
Zabpelyhes zsömle hozzávalók:
- 500 g BL100-as liszt
- 100 g zabpehelyliszt
- 50 g + 2 ek apró szemű zabpehely
- 2 tk só
- 2 ek olívaolaj
- 1 ek méz
- 150 g görög joghurt
- 2 dl szűrt víz
- 3 dkg friss élesztő
Elkészítése:
- Egy tálba szitáljuk a liszteket és a sót, hozzáadjuk az 50 g zabpelyhet, és elkeverjük.
- Jöhetnek a nedves hozzávalók: olaj, joghurt, méz, víz és az élesztő.
- Géppel kb. 10 perc alatt kidagasztjuk. Akkor jó, amikor fényes, homogén, és nem tapad a tál aljához.
- A tésztát letakarjuk, huzatmentes helyre tesszük 45 percre, amíg megkel kb. a duplájára.
- A megkelt tésztát meglisztezett gyúródeszkára tesszük, a kezünkkel kilapogatjuk, majd egy nyújtófa segítségével kb, 1,5-2 cm magas, nagyjából négyzet alakú lapot formázunk.
- Egy tésztavágó segítségével én 12 részre szoktam vágni, hogy legyenek kisebb és nagyobb zsömlék is. Persze a harc mindig a sarkokról lehulló háromszög zsömlékért megy 🙂
- Ezeket a kis bucikat, ha még kell egy kicsit kézzel formára alakítjuk, és egy sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük, úgy hogy legyen köztük legalább 2-3 cm hely.
- A tepsit letakarjuk és még 30 percig kelesztjük a bucikat.
- Amikor megkeltek, egy ecsettel vízzel megkenjük, és a 2 evőkanálnyi zabpelyhet a tetejükre szórjuk.
- 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt aranybarnára sütjük, majd rácsra rakjuk, amíg kihűlnek. Ilyenkor pedig akár már tehetjük is zacskóban vagy zárható dobozban a fagyasztóba.
Ha pedig jól jönne néhány szendvics ötlet is, akkor nézd meg ezt a videómat: