A hűvös évszak beköszöntével időnk legnagyobb részét zárt helyiségben töltjük, ahol a levegő akár 5-ször szennyezettebb lehet, mint a külső. Ha csecsemő vagy kisgyermek van a családban, akkor kiemelten kell az ő egészségére figyelni, nem mindegy, hogy élete első pár hónapját – amely aktív fejlődési szakasz – milyen környezetben tölti. Ha kíváncsi vagy mire érdemes odafigyelni, és hogyan tudod gyermeked számára a lehető legoptimálisabb levegőt biztosítani, akkor ez a cikk Neked szól!
Út az egészséges levegőhöz
A téli időszakban, amikor szinte majdnem mindenki elkap valamilyen kisebb-nagyobb légúti betegséget kulcsfontosságú, hogy a gyerekek a legideálisabb környezetben tartózkodjanak, hogy minél kevésbé betegedjenek le. Ebbe beletartozik a megfelelő hőmérséklet, páratartalom és levegő tisztaság. Ezekről korábban már itt írtam, most a légtisztító készülékeket veszem górcső alá.
Miért kulcsfontosságú a gyermekek fejlődésében a levegő minősége?
A babák tüdeje csecsemő és kisgyermekkorban aktív fejlődésben van, immunrendszerük még nem elég erős, így fokozottan kell rájuk figyelnünk, hogy a potenciálisan veszélyt jelentő vírusok és baktériumok számát jelentősen csökkentsük. Ezért sterilizálunk, fertőtlenítünk, porszívózunk és mosunk fel akár naponta többször is, de sokszor nem gondolunk a bennünket körülvevő levegőre, amelyet szintén érdemes tisztítani, amit egy jó minőségű légtisztítóval egyszerűen megtehetünk.
Minden szülő szeretné elkerülni, hogy a gyermeke asztmatikus, allergiás vagy akár kruppos rohamot kapjon, mert nincs szörnyűbb a tehetetlenségnél, amikor már kialakult a betegség. A légtisztító készülékek képesek arra, hogy az asztmát és allergiát okozó szennyező anyagokat, poratkákat, gomba spórákat kiszűrjék a levegőből.
A csecsemők napjában akár 10-15 pelust is elhasználnak, amely szaggal jár, és ha nem visszük ki a lakásból azonnal – amely lássuk be, legjobb esetben sem megvalósítható 🙂 – érezhető lesz a szag és nagyobb valószínűséggel kezdenek el szaporodni a baktériumok a levegőben. Ezekre is jó megoldás lehet, ha a gyerekszobában légtisztító készüléket helyezünk el.
Hogyan működik a légtisztító?
Termék típustól függően 2-3-4 lépcsős légszűrésről beszélhetünk. Most a 4 lépcsős rendszer működését veszem alapul, mert egy gyerekszobában használt légtisztító készüléknek ezeket a szűrőfunkciókat tudniuk kell.
- Carbon szűrő, azaz aktív szénszűrő: szagtalanít és felfogja a nagyobb szennyeződéseket
- HEPA szűrő: eltávolítja a levegőben lévő polleneket, poratkákat, háziállatok szőrét, penészgombákat, cigarettafüstöt (99,97%)
- Antimikrobiális felület: védelmet nyújt a szagok által növekedő baktériumokkal szemben
- Ionizáló funkció: biztonságosan segít eltávolítani a légszennyeződéseket
Hogyan válasszunk légtisztító berendezést?
- Mindig a szoba nagyságához válasszunk készüléket. Az ajánlott négyzetméter adat mellett az óránkénti légcsere adatot is érdemes megnézni, mert csak abban az esetben hatékony a légtisztítás, ha óránként körülbelül 5-ször megtisztítja a szoba levegőjét
- Allergia esetén fontos, hogy a készülék rendelkezzen ECARF allergiabarát termék tanúsítvánnyal
- Vásárlás előtt tájékozódjunk arról, hogy a későbbiekben be tudunk-e szerezni szűrőbetéteket, mert 3-12 havonta típustól függően ezeket cserélni kell (hasznos, ha a készülék jelzi, hogy ideje szűrőt cserélni, mert akkor biztosak lehetünk a hatékony működésben.) Illetve, hogy mennyi garancia van a termékre.
- Mekkora a készülék zajszintje? Alváshoz maximum 40 dB zajszint az ideális
- Mekkora az áramfogyasztása? Mivel ez a készülék folyamatosan üzemben van, fontos a hatékonyság. Ha megtaláljuk rajta az Energy Star logót, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a készülék energia hatékonyan dolgozik.
- Ha gyerekszobába helyezzük el a készüléket, hasznos, ha van rajta gyermek zár funkció.
- Megbízható, szakáruházban vásároljunk, például baba boltban, ahol további felvilágosítást is kaphatunk a termékekről.
Ha bővebb információra van szükséged a témában, klikk ide >>>
Akciós légtisztító készülékeket itt találsz >>>
Fotók: fellowes.hu pixabay.com