A fűtési rendszerrel általában egy évben kétszer foglalkozunk, ősszel, amikor elindítjuk, és tavasszal, amikor lekapcsoljuk. Emiatt szerintem sokan egészen addig, amíg nem döntünk a fűtési rendszer cseréje vagy korszerűsítése mellett, nem is biztos, hogy pontosan tudjuk mi az aminek köszönhetjük a meleget. Sokszor emiatt teljesen tanácstalanokká válunk, hogy hogyan is történik egy kazáncsere, milyen modern lehetőségek vannak, és milyen szempontok figyelembevételével válasszuk ki az új fűtési eszközünket. Mit tud egy kondenzációs kazán, és kiknek való a hőszivattyús rendszer. Ehhez hoztam most egy áttekintést.
Elromlott a régi kazán? Cserélni vagy javítani?
Amikor pont egy éve a kazánom éves karbantartásakor a szerelő azt mondta, hogy a készülék megérett a cserére, és mivel már turbót nem tudok feltenni, csak kondenzációsat, ezért készüljek fel egy komolyabb beruházásra. Kb. a felét nem értettem annak amit mondott, csak a nullák kezdtek el a szemem előtt pörögni, hogy ez a csere sokba fog kerülni – mert egy 16 éves készülék felújításának sok értelme nem lett volna.
Korábban hallottam már sztorikat, hogy egy kazáncserében nem maga a kazán le-felszerelése a legnagyobb szívás, hanem a kéményrendszer átépítése.
Ennek nyomán elkezdtem magam beleásni, hogy milyen megoldások jöhetnek szóba nálam, és mely rendszereknek mik az előnyei és hátrányai, és hogy pénzügyileg is mire számíthatok, mivel kell kalkulálnom.
A kondenzációs kazán előnyei és hátrányai
2016 óta kizárólag kondenzációs kazánokat lehet felszerelni, illetve csere esetén sem választhatunk már sem turbó, se nyílt égésterű kazánt.
A kondenzációs kazán egy zárt égésterű kazán típus. Az egyik fő különbsége a korábbi készülékekhez képest a kémény szerkezetében rejlik. A kondenzációs kazán kéménye két csőből áll, az egyiken beáramlik a friss levegő, a másikon pedig távozik az égéstermék és a vízgőz. A kondenzációs technológia a távozó levegőben megmaradt hőenergiát forgatja vissza a rendszerbe, így energiát tudunk megtakarítani. Emellett lényegesen kevesebb káros, környezetszennyező füst kerül a levegőbe, mint a régebbi készülékek használata során.
Amennyiben most építkezünk, akkor a kondenzációs kazán kéményrendszerének a kiépítse nem okoz plusz feladatot vagy költséget, viszont kazáncsere esetén számolnunk kell a komplett kéményrendszerünk cseréjével is.
Egyszerűsített kazáncsere – főleg az olyan készülékek esetén, mint amilyen az Ariston Genus One Net, amely a gyári kéménnyel együtt van engedélyezve – leginkább csak papírmunkával jár, de az engedélykötelesnél már épületgépész tervezőt is be kell vonnunk. Hogy mit is jelentenek ezek pontosan a gyakorlatban, arról ebben a videómban beszélek részletesen:
Kondenzációs kazánok előnyei:
- Akár építkezés, akár felújítás során egyszerűen beépíthető
- Meglévő fűtési rendszert nem kell átépíteni
- Radiátoros és felületfűtés esetén is hatékonyan használható
- Helytakarékos, egyetlen beltéri fali egységből áll
- Alacsonyabb beruházási költség
- Egyszerűbb kivitelektől az okos kazánokig széles választék
Kondenzációs kazánok hátrányai:
- Nem kapcsolódik hozzá megújuló energia
- Csere esetén nagy valószínőséggel kéményrendszert is cserélni kell
- Energiafelhasználási hatékonyságát befolyásolhatja a gáz minősége
A hőszivattyús rendszer előnyei és hátrányai
Energiahatékonysági és sokoldalúsági szempontból a hőszivattyús rendszer rengeteg előnnyel jár.
Nem csak a fűtést és a meleg vizet tudja biztosítani, de nyári időszakban az otthonunk hűtését is rá
bízhatjuk.
Mivel a hőszivattyúk kb. 30% megújuló energiát is használnak, ezért jelenleg ezek a legkörnyezetbarátabb és legenergiahatékonyabb megoldások.
Amikor felmerült a kazáncsere kérdése az első gondolatom a hőszivattyú volt. Sajnos a hőszivattyús rendszerek utólagos beépítése viszont nem annyira egyszerű, mint egy turbókazán cseréje kondenzációs kazánra. Elegendő helyem sem volt, illetve a hőszivattyú felületfűtéssel és/vagy légbefúvásos hőleadó rendszerrel működik a leghatékonyabban, a radiátor, ami nálam van nem a legoptimálisabb.
Hőszivattyús rendszerben leginkább akkor tudunk szabadabban gondolkodni, amikor építkezünk, mert akkor az épületgépészeti tervezés során a legoptimálisabb rendszert tudják számunkra kiépíteni, amely télen fűt, nyáron hűt, így külön légkondikban sem kell gondolkoznunk.
A hőszivattyús rendszer előnyei:
- Környezetbarát és energiahatékony megoldás
- Egyetlen rendszerrel tudunk hűteni, fűteni, és melegvizet nyerni
- Kapcsolható hozzá napelemrendszer
- Okosotthonba integrálható
- Megtérülési idő kalkulálható
A hőszivattyús rendszer hátrányai:
- Meglévő rendszer átalakítása bonyolultabb, költségesebb lehet
- Nagyobb a helyigénye, mint egy fali gázkazánnak
- Külső egység is csatlakozik hozzá, aminek szintén helyet kell találnunk
- Magasabb beruházási költség
Hibrid fűtési rendszer előnye és hátránya
Ha nem szeretnénk lemondani a kondenzációs kazán nyújtotta biztonságról, de szeretnénk élvezni a
megújuló energia nyújtotta környezettudatos életmódot is, akkor az Ariston az előző két kategóriájának a csúcsmegoldásait kínálja a hibrid készülékeiben.
A hibrid fűtési rendszer teljes mértékben alkalmazkodik a fogyasztói szokásokhoz és smart technológia révén optimalizálja az energiafogyasztást, felhasználói komfortérzet csökkenése nélkül. Ez azt jelenti, hogy a rendszer figyeli a külső hőmérsékletet és a fogyasztói szokásokat és ezek alapján azt a megoldást választja, amely a legköltséghatékonyabb. Ez a technológia inkább Észak-Európában kedvelt, ahol a hideg telek miatt a hőszivattyú már nem tud bizonyos hőmérséklet alatt (hatékonyan) dolgozni, de hazánkban is keresik ezt a kombinált fűtési rendszert.
Hibrid fűtési rendszer előnyei:
- Automatikus költség és energiaoptimalizálás
- Szélsőséges időjárási körülmények között is optimális hőmérsékletet biztosít
- Hűtés, fűtés és melegvíz biztosítás
- Kapcsolható hozzá napelemrendszer
- Okosotthonba integrálható
Hibrid fűtési rendszer hátrányai:
- Nagy a helyigénye
- Meglévő ingatlanba nehézkesebb a telepítése
- Külső egység elhelyezését meg kell oldani
Bármilyen fűtési rendszer mellett is döntünk, a legfontosabb szempont, hogy legyünk tisztában az
egyéni igényeinkkel és az otthonunk lehetőségeivel. Ha ezeket körvonalaztuk, akkor akár az Ariston
szakembereihez is fordulhatunk, akik egyénre szabott optimális rendszert tudnak ajánlani.
A cikket az Ariston szponzorálta.