Érdemes akár fűtéskorszerűsítésre vagy kazáncserére felhasználni az állami otthonfelújítási támogatást. Nyáron én is ennek a keretében cseréltem le a régi turbókazánomat egy energia-hatékony kondenzációs kazánra. Sokat kutakodtam a témában, hogy mire érdemes figyelni, milyen engedélyekre van szükség, illetve, hogy milyen készülék típusok érhetők el. A lényeget dióhéjban összefoglalom nektek.
Kazáncsere vagy felújítás
A fűtési rendszer nagyon sok energiát használ, ezért is fontos, hogy rendszeresen karban legyen tartva. Ha pedig régebbi kazánunk van, turbós vagy akár még nyílt égésterű kivitel, akkor akár egy szakember segítségével érdemes időről időre végig számolni – a kazán állapotától függően -, hogy szükséges-e a kazán felújítása, vagy jobban járunk egy egyszeri nagyobb beruházással, és inkább a kazáncsere lesz optimálisabb.
Nálam pont egy éve merült fel ez a kérdés az éves karbantartásnál. 15 év után felújítsam, vagy cseréljem a kazánomat? A felújítás is százezres nagyságrend lett volna, és az energiahatékonysága attól nem igazából javult volna, így a csere mellett döntöttem, kihasználva az állami felújítási támogatást. Így ma már az új Ariston Genus One Net kazánom csendesen búgva melegíti a lakást.
Kazáncsere lépései
Ha Te is a kazáncsere mellett döntesz, akkor 2 opció van:
Egyszerűsített kazáncsere
Ha nem változik meg sem a helye, sem a teljesítménye a kazánnak, akkor egyszerűsített eljárás keretében tudod a kazáncserét végrehajtani. Ez azt jelenti, hogy csupán bejelentési kötelezettséged van – amit általában a szakember intéz. Tehát nincs szükség számtalan hivatalra és engedélyre ahhoz, hogy új kazánod legyen.
Azonban, ha korábban nem kondenzációs kazánod volt, akkor mindenképpen számolnod kell kéménycserével is, ami mindenképp kalkulálj hozzá a költségekhez.
Miután kicserélték a kéményt, felszerelték a kazánt, jöhet a beüzemelés. Ezt általában a márkák szakszervizei vagy szerelő partnerei végzik. Ez sok esetben feltétele a garanciának is. Ezt érdemes előre tisztázni. Illetve több kazángyártó a garancia feltételeként speciális fűtővizet kérhet, amiről szintén a beszereléskor nekünk kell gondoskodni. Ha bővebben érdekel ez a téma akkor nézd meg a vízkezeléssel foglalkozó videómat is.
Engedélyhez kötött kazáncsere
Ha a meglévő kazánt nem csak újra, de kisebb vagy nagyobb teljesítményűre is szeretné cserélni, vagy a vezetékeken (is) változtatni, esetleg bővíteni szeretnénk, akkor a gázkazáncsere engedélyeztetéshez kötött.
Ha már úgy sem ússzuk meg az épületgépészeti tervezést, akkor érdemes azt is végig gondolni, hogy egy új gázkazán vagy egy hőszivattyú lehet optimálisabb megoldás.
Ha maradunk a gázkazánnál, akkor az alábbi folyamat vár ránk:
- Egy épületgépész tervezővel tervet kell készíttetni a kazáncseréről és az egyéb változtatásokról – mint például a gázvezetékek áthelyezése, bővítése, plusz radiátorok felhelyezése, áthelyezése…
- Ezután következik a kazán cseréjének bejelentése, illetve a terv engedélyeztetése a gázszolgáltatóval.
- Előfordul, hogy a szolgáltató kér egy nyilatkozatot is a kéményseprőipari vállalattól
- Ha az engedély megvan, akkor kezdődhet meg a kazáncsere. A cserét kizárólag szakember végezheti.
- A cserét a gázszolgáltató ellenőrzi műszaki és biztonsági szempontból.
- A kéményt a kéményseprők engedélyezik – kéménycserével ebben az esetben is számolnunk kell!
- Az ellenőrzés után jöhet az üzembe helyezés, aszerint ahogy az előző bekezdésben írtam.
Milyen kazánt válasszunk?
Ha már tudjuk, hogy mi mindennel jár egy kazáncsere, és eldöntöttük, hogy belevágunk, akkor már csak azt kell eldönteni, hogy milyen kazánt vegyünk.
Jöjjön néhány támpont, amiket érdemes végig gondolni, amikor kazánt vásárolunk:
Mennyire energia-hatékony a kazán?
Minden kazán rendelkezik egy energiacímkével, amely megmutatja, hogy mennyire hatékonyan működik. Minél energia-hatékonyabb, annál kevesebbet kell költenünk az üzemeltetésre, azaz annál kevesebb gázt fog használni.
Például az Ariston Altes One Net kazánja A+ energiahatékonyságával jó választás lehet, ha ez kiemelt szempont.
Mekkora hőigénye van az otthonomnak?
Valós hőigényhez válasszunk kazánteljesítményt. Ezt a ház építésekor az épületgépész mérnök megállapította különböző tényezők alapján (milyen a falazat, a hőszigetelés, a nyílászárók típusa, milyen a tájolása, hányan lakják…) Amennyiben a hőleadó felülete is változik/változott az épületnek, akkor érdemes a kazáncserekor épületgépészt is bevonni, aki ki tudja számolni, hogy az eredetileg megállapított teljesítmény szerinti legyen az új kazán is, vagy akár kisebb teljesítményű is elég. Ez utóbbi esetben viszont komplex engedélyeztetési folyamatot kell a kazáncserekor lebonyolítanunk.
Szeretnénk-e okos kazánt?
Az okosotthon rendszerek nagyban megkönnyíthetik a mindennapjainkat, de nem csak a saját komfortunk miatt jöhet jól egy okoskazán, hanem az üzemeltetést is megkönnyítheti. Az okoskazán egy felhő rendszerbe továbbítja a működési adatokat, így meghibásodás esetén a szerviz akár kiszállás nélkül is tudja diagnosztizálni a problémát.
Sőt nekünk is jelez push üzenetben a telefonunkra, ha teendőnk van vele, például leesett a nyomás, és utántöltés szükséges, vagy eljött az éves karbantartás ideje.
A távolról való működtetési lehetőség pedig maximális kényelmet biztosít, hiszen be tudjuk kapcsolni a fűtést akkor is, ha hamarabb érkezünk haza a síelésből. Az általam választott Ariston Genus One Net is rendelkezik wifis termosztáttal, és eddig nagyon praktikusnak találom.
Rendelkezzen-e beépített meleg víz tárolóval?
Nagyobb lakások esetén praktikus lehet akár egy beépített, akár egy különálló úgynevezett puffer tartály a meleg víznek. Hiszen, amikre a rendszer felmelegíti a vizet, és eljut a ház másik végén lévő csaptelephez, akár percek is eltelhetnek és tulajdonképpen fölöslegesen folyik addig a víz. Meleg víz tároló esetén ez az idő lényegesen rövidebb lehet. Ha megelégszünk egy kisebb – 40 literes tartállyal -, akkor választhatunk beépített tartállyal rendelkező kazánt is, ha ennél nagyobbat szeretnénk, akkor mindenképpen külső tárolóban kell gondolkoznunk.
Ha konkrét kazántípusok is érdekelnek, akkor nézz szét az Ariston Thermo oldalán!
Ha pedig érdekel, hogy az én kazánom cseréje, akkor nézd meg ezt a videót:
A cikket az Ariston Magyarország támogatta.