Egyre több furcsa, szupergyümölcs jelenik meg a boltok polcain, és legnagyobb részükről azt sem tudjuk, hogy mire való, milyen az íze, és egyáltalán milyen növényről származik. Így lehetünk a goji bogyóval is, hallottunk már róla, talán ettünk is, de túl sokat nem tudunk róla. Főleg arról, hogy a goji bogyónak milyen jótékony hatásai is lehetnek, miért érdemes rendszeresen fogyasztani, és milyen formában a legjobb.
Goji bogyó egy Kínában termő burgonyaféle
Igen, ez az aprócska bogyó, ami farkasbogyó, goji berry vagy Tibeti goji névre is hallgat a lícium termése. A burgonyafélék családjába tartozik, de kizárólag Kína bizonyos tartományában terem, a Sárga folyó által elöntött síkságon. A termőterület egyedi adottságai miatt a goji bogyó rendkívül gazdag tápanyagokban, vitaminokban és fehérjében; ezért kapta a szuperélelmiszer (superfood) megjelölést is.
Milyen formában találkozhatunk a goji bogyóval?
A távoli termőterület miatt vagy aszalt gyümölcsként vagy kapszula formában juthatunk hozzá, és élvezhetjük jótékony hatásait. Én jobban szeretem a goji bogyót szárított formájában, különböző ételekben használni, mint kapszulákat kapkodni.
Milyen íze van a goji bogyónak?
Önmagában a szárított goji bogyó kicsit kemény, rágós, és az alapvetően édes íze ellenére van egy enyhe kesernyés mellékíze is. Emiatt sokan idegenkedhetnek tőle, de beáztatva, reggeli kásában, smoothie-ban elfogyasztva nem dominánál, szépen belesimul az étel, ital ízébe.
A goji bogyó jótékony hatásai
Nem kerülhetett volna be ez a gyümölcs a superfood-ok közé, ha nem lenne számtalan jótékony hatása a szervezetünkre, ami miatt érdemes a kamránkban mindig tartani belőle egy adagot. A teljesség igénye nélkül, íme 7 kiemelkedő jótékony tulajdonsága a goji bogyónak, amelyek pozitív hatással lehetnek a szervezetünkre.
1. Kiemelkedő az antioxidáns szintje a goji bogyónak
Hatékonyan tudja felvenni ez a kis piros bogyó a harcot a szabad gyökökkel, amelyek többek között az öregedésért is felelősek. Talán nem véletlenül tartják ezt a gyümölcsöt az „örök élet és fiatalság” forrásának.
2. Hatékony immunerősítő
Nagyon magas a vitamin (amelyből kiemelkedik a C-vitamin) és ásványi anyag tartalma, amely természetes formában van jelen a szárított gyümölcsben is. Ezért főleg a téli-tavaszi időszakokban, amikor fokozottabban vagyunk kitéve a kórokozóknak a legyengült immunrendszer miatt, érdemes hetente többször is fogyasztani valamilyen formában.
3. Természetes afrodiziákum
A sok jótékony hatása mellett az sem elhanyagolható, hogy természetes módon segít a vágy növelésében azzal, hogy fokozza a szervezet tesztoszteron szintjét. A mai, stresszel terhelt életünkben az intimitásról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen nem csak a testünkre, de a lelkünkre is figyelni kell, amiben ez a piros bogyó is segíthet.
4. Erősíti a csontokat és gyorsítja az izom növekedést
Nagy mennyiségben található benne fehérje, ami nélkülözhetetlen az izmok és a csontok megfelelő fejlődéséhez. Ezért aktív életet élők és növésben lévő fiatalok számára is hasznos lehet a fogyasztása.
5. Fokozza a zsírbontást és az energiatermelés
Talán az egyik legvonzóbb tulajdonsága ennek a kínai bogyónak, hogy természetes módon csökkenti az étvágyat, és nagy mértékben hozzájárul, hogy a bevitt táplálék energiává alakuljon zsír helyett. Akinek szüksége van egy kis plusz energiára, vagy szeretné a diétáját támogatni természetes módon, annak érdemes hetente többször fogyasztani goji bogyót.
6. Védi a májat
A napi rohanásban elfogyasztott ételek és italok, főleg ha azok túlfinomítottak, feldolgozottak és bővelkednek mesterséges adalékanyagokban, megterhelik a szervezetünket, főleg a májunkat, így fontos, hogy támogassuk, segítsük a működését és a méregtelenítési folyamatokat.
7. Javítja a látást
A gojinak nagyon magas az A vitamin tartalma, és zeaxantint is tartalmaz. Ezek kiemelten támogatják a szem egészségét, ami a számítógép előtt dolgozóknak nagyon fontos, ráadásul az időskori látásromlást is késleltetheti.
Így fogyaszd a goji bogyót
A goji bogyó aszalványként érkezik hozzánk, így akár magában is ehetjük, bár egy picit furcsa az íze. Emiatt jobb belekeverni joghurtba, müzlibe, süteménybe, áztatás után akár smoothie-ba is dobhatjuk. A goji bogyó napi ajánlott fogyasztási mennyisége kb. 15-25 db.
A zabkása már önmagában is egy teljes értékű reggeli, hiszen tele van lassan felszívódó szénhidrátokkal, rostokkal, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy j ól induljon a nap. A zabpehely rendszeres fogyasztása jótékony hatással lehet az egészségünk megőrzésére, mivel javíthatja az emésztést és a csontok, továbbá az erek általános állapotát. Tudtad, hogy már napi 10 dkg zab fogyasztásával fedezheted a jól működő szív- és érrendszer fenntartásához szükséges esszenciális zsírsav mennyiséget?
Ezért ha a reggeli zabkását feldobjuk egy maréknyi goji bogyóval és szezonális gyümölcsökkel az még táplálóbb és egészségesebb lesz. Sőt, a goji bogyó nagyon jól harmonizál a csokoládéval is, így a goji bogyós zabkásádat akár minőségi étcsoki darabkákkal is felturbózhatod!
A zöldséges, gyümölcsös smoothie-kba is jól illeszthető a goji bogyó, akár a bogyós gyümölcsököz jól illik, például egy joghurtos-málnás smoothie-t is tudunk vele gazdagítani, de a mangóval is jól harmonizál a poharunkban.
Ebben a videóban 3 energetizáló smoothie recept ötletet találsz, amelyek közül kettőhöz használom is a goji bogyót: