Benne vagyunk a szüreti szezonban, ami nekem egyet jelent a friss musttal. Sajnos hosszú ideig nem tartható el ez az értékes, vitaminokban és ásványi anyagokban hihetetlenül gazdag nedű, de pontosan jó arra, hogy segítsen az immunrendszerünknek felkészülni az évszakváltozással járó megterhelésre. Ha teheted, mindenképp szerezz be pár literrel, és fogyaszd belsőleg, vagy használd revitalizáló erejét a bőrödön.
Mi is pontosan a must?
A szőlőlé és a must nem teljesen egyezik meg, más eljárással készítik. A must jóval több, a szervezetünk számára fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint a szőlőlé, mert a préselés során a szőlő héjából és magjából is belekerülnek az értékes anyagok.
Mi van a mustban?
A must, főleg ha piros szőlő is van benne, rendívül gazdag antioxidánsokban, amelyek hatékonyan képesek felvenni a harcot a szabad gyökökkel, amelyek alapvetően felelősek az öregedési folyamatokért, illetve a szervezetünk általános egészség szintjéért.
A szőlőcukor tartalma a mustnak kiemelendő, amely természetes energiaforrás, gyorsan felturbózza szervezetünket és szabályozza a vércukorszintet, vagyis hatékony lehet fogyókúra során egy-egy pohár must fogyasztása, de akkor is, ha napközben fáradság tör ránk.
Vitamin és ásványi anyag tartalma is kiemelkedő, és természetes úton tudjuk a szervezetünket karotinnal (amely az A-vitamin provitaminja), B1, B2, B6, C és E vitamint ellátni.
Ásványi anyagok közül jelentős mennyiségű benne a kálium, kalcium, foszfor, magnézium, cink, jód, vas, szelén, és a mangán.
A must jótékony hatásai
- A must és a benne megtalálható anyagok nagyban hozzájárulnak a legyengült, vérszegény szervezet megerősítéséhez. Betegség utáni lábadozáshoz is kiváló segítség lehet, sokat gyorsíthatunk vele a gyógyulási folyamaton.
- A must jó hatással van a szervezeten belül lévő komoly gyulladásokra is. Elég napi 1-2 pohárral inni belőle.
- A karotin tartalma jót tesz a látásunknak, a szemünk egészségének a megőrzésében fontos szerepet játszik.
- Emésztési problémák esetén is érdemes fogyasztani, gyorsítja az emésztési folyamatokat és a bélműködést.
- Felüdíti a fáradt idegrendszert, javítja a szellemi képességet, fárasztó nap után, érdemes egy pohárral elkortyolni.
- Hatóanyagai fokozzák az epe elválasztását, megakadályozzák a vesekő kialakulását. A húgyhólyag gyulladásának, kövesedésének megelőzésére is kiváló.
- Fantasztikus hatása van a bőrre, akár belsőleg fogyasztjuk, akár pakolást készítünk belőle. Rugalmasabb, feszesebb, puhább lesz a bőr, lassítja az öregedési folyamatokat. Pórusösszehúzó hatása is jelentős.
- A cink tartalmának köszönhetően gyorsítja a sebek gyógyulását és csökkenti a koleszterin lerakódásokat is.
Ezeket a dolgokat tartsd szem előtt, ha mustot fogyasztasz
- Napi 1-2 pohárnál ne fogyassz többet, az emésztés fokozó hatása miatt, nehogy baj legyen.
- Gyerekek is fogyaszthatják, de nekik elég a napi 1 pohár.
- A must frissen csupán néhány napig áll el a hűtőben mielőtt elindulna az erjedési folyamat. Ha nagyobb mennyiséget szeretnél betárolni, fagyasztással vagy főzéssel és dunsztolással tudod tartósítani.
A cikkem folytatásában azt mutatom be Nektek, hogy hogyan lehet ezt a szuper nedűt a szépségünk szolgálatába állítani. Ha nem akarsz lemaradni, akkor kövesd a Facebook oldalamat!
Ha Te is szereted a mustot, nyomj egy lájkot! 🙂