Építkezéskor vagy lakásfelújításkor nem csak a külsőségek alapján érdemes termékeket vagy megoldásokat választani. A termékek tartóssága, a fentarthatóság szem előtt tartása éppen ugyanolyan fontos. Mivel egy fürdőszoba kialakítása nem pár hónapra, hanem akár 1-2 évtizedre szól, ezért érdemes mérlegelni, hogy hosszútávon mi lesz a megtérülőbb, hol érdemes víztakarékosságra és energiahatékonyságra is gondolni, nem csak a külsőségekre.
Víztakarékosság nap, mint nap!
Ezt a kijelentést nem szabad félvárról venni, hogy minek, hiszen rengeteg a víz a földön, és mi amúgy is víznagyhatalom vagyunk. Az tény, hogy a Földünk 70%-át víz borítja, de csupán a hozzáférhető édesvízkészletekkel gazdálkodhatunk. Ráadásul a vízkészletek csupán 2,5% édesvíz, és ennek egy része nem is hozzáférhető (jég formában van, nem termelhető ki a földből…). Ezen az édesvízkészleten osztozik a lakosság, az ipar és a mezőgazdaság. Ráadásul ez utóbbiak miatt a víz minősége a szennyező terhelés miatt fokozatosan romlik.
Csökkentsd az otthonod vízfogyasztását!
Ez előbbiek miatt mind a lakossági, mind az ipari és mezőgazdasági vízfogyasztóknak egyre fokozottabban kellene figyelni a vízfelhasználásra.
Mi a vásárlói döntésünkkel – mennyire vízigényes termékeket vásárolunk – illetve a saját háztartási vízfelhasználásunkkal tudunk erre hatással lenni.
Éppen ezért elengedhetetlen, hogy építkezés vagy felújítás során törekedjünk arra, hogy minél víztakarékosabb berendezéseket építsünk be a fürdőszobánkba.
Ha érdeke, hogy én milyen víztakarékos szanitereket választottam a fürdőszoba felújítás során, akkor nézd meg ezt a videómat:
Víztakarékos wc tartály
A wc az egyik nagy vízfogyasztó a háztartásban. Bár a technológia fejlődésével az 50 évvel ezelőtti átlag 70 litert ma már sikerült átlag 18 liter/öblítésre levinni, ez még mindig túl sok!
Sajnos nálunk még nem elterjedt a szürkevíz használata a wc öblítéshez, így más megoldást kell keresnünk. A beépített víztartályoknak köszönhetően ma már opcionálisan választhatunk öblítéshez kis és nagy vízmennyiség között. A Grohe modern beépíthető wc tartályai 3 illetve 6 litert használnak, de akár 3 és 4,5 literes megoldásokra is van lehetőség.
Csaptelepek víztakarékos technológiával
Talán ma már nem is kell szóbahozni, mert mindenhol természetes az, hogy fogmosásnál vagy a kéz szappanozásánál nem folyik fölöslegesen a csap. Azonban a csapból kifolyó víz mennyiségén is tudunk csökkenteni! A Grohe EcoJoy technológiájának köszönhetően a csapokból kifolyó víz mennyisége soha nem haladja meg az 5,8 liter/percet. (Hagyományos csaptelep esetén ez körülbelül 7-10 liter/perc).
A vízmennyiség csökkenés azonban nem jár komfortérzet csökkenéssel, hiszen levegő hozzákeverés és a perlátor kialakítsa miatt egyáltalán nem érezzük a különbséget. Vagy ha igen, akkor ezzel a technológiával még kellemesebb érzetű lehet a kézmosás.
Zuhanyozz takarékosan!
Egy megfelelően kiválasztott zuhanyfejjel nem csak a vízfogyasztás fog csökkenteni, hanem energiát is megtakaríthatsz. A kevesebb víz felhasználása kevesebb energiát igényel a víz melegítéséhez, ezért az előnyök kettősek.
A GROHE EcoJoy ™ kézizuhanyok beépített áramláskorlátozóval vagy Eco gombbal vagy permetezővel rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy kiválaszd, mikor kell csökkenteni a víz áramlását. Eco gomb használatával akár 40% -kal csökkentheted a zuhanyhoz felhasznált vizet.
Energiahatékony fürdés és zuhanyzás
Nem csak a vízfogyasztás csökkentésével tudod optimalizálni az energiafelhasználásodat, de azzal, is megfelelő hőmérsékletű vizet használsz. A megfelelő kazánhőmérséklet beállításáról egy korábbi videómban már beszéltem. Most viszont maga a csaptelep kerül górcső alá.
A termosztátos csaptelepekkel nem csak a gyermekünket tudjuk megvédeni attól, hogy leforrázza magát miközben a vízben játszik, de költségeinket is optimalizálhatjuk.
Mivel a termosztát folyamatosan ugyanazon a hőmérsékleten tartja a kifolyó vizet, ezért nem kell feleslegesen várni arra, hogy felmelegedjen, vagy épp visszahűljön a víz. (például, ha más is megnyitja párhuzamosan a csapot). Így a zuhanyzás vagy fürdés élménye megmarad, fölösleges vízpazarlás nélkül. Ha érdekel az én termosztátos zuhanyom, akkor nézd meg ezt a videómat:
A cikket a Grohe Magyarország támogatta.