Szeptember elején ismét Berlinbe vándorolt a háztartási készülékek és a szórakoztató elektronikai cégek színe-java, hogy bemutassák legújabb fejlesztésüket, és egymásra licitálva mutassák meg kompetenciájukat. Természetesen a magyar szakma sem maradt itthon, az IFA-n adtak randevút egymásnak a gyártók és kereskedők. Az irány nem változott tavalyhoz képest, de megoldásokban azért akadt bőven újdonság.
Természetesen én sem maradtam itthon, mint ahogy az elmúlt években is rendszeres látogatója voltam Európa legnagyobb elektronikai szakvásárának. 2 teljes nap alatt sem sikerült maradéktalanul bejárnom a 26 kiállítási csarnokot, de szerintem a lényeget láttam.
Ne nyomkod, csak kérd meg!
Tavaly nagy újdonságnak számítottak az okos készülékek a háztartási készülékek területén, amelyet még csak pár gyártó kínált. Idén már nem az volt a kérdés, hogy appon keresztül működnek-e a készülékek, hanem az, hogy már nyomkodni sem kell a telefont, hanem a Samsung smarthub-os készülékeit egyszerűen hangvezérléssel irányíthatod, így a hűtődtől recept ötleteket kérhetsz, mosógépedet egyszerűen egy szóval megállíthatod, ha megtalálod a gyereked jól elrejtett edző cuccát, és hozzá akarod dobni a mosáshoz vagy a porszívódat a munkahelyedről elindíthatod, ha váratlanul vendégek jelentkeznek be estére és jó lenne, ha legalább a padló tiszta lenne.
Sőt, ha nem elégszel meg az egyirányú kommunikációval, akkor a Candy Bianca névre keresztelt mosógépe még beszél is hozzád, tanácsot ad, hogy mit milyen programon mossál, folyamatosan kontrollálja a készülék műszaki állapotát, és például jelez, ha ideje kitisztítani a szűrőt. Ha meghibásodik, akkor pedig egyszerűen felveszi a szervizzel a kapcsolatot, és a szerelő egyszer csak csenget a megoldással.
Már nem kell laptop, ha fel akarod tölteni a hűtőt!
Ha a hűtőd ajánlatából kiválasztod, hogy mit szeretnél főzni, de nincs otthon pár dolog, akkor egyszerűen hangvezérléssel hozzá tudod adni a bevásárlólistához és el tudod küldeni a kedvenc online boltodba. A futár pedig pár órán belül már házhoz is szállítja a termékeket, majd a beállított hitelkártyáról levonják az összeget.
Ha még ennyit sem akarsz a bevásárlással foglalkozni, akkor a mosogatógéped a felhasznált tabletta mennyiséget és a használat gyakoriságát figyelembe véve automatikusan megrendeli a tablettát.
Emberek helyett robotok fogadják a vendégeket
Egyre több standon tűntek fel a robotok, akik készségesen megkérdezték, hogy miben tudnak segíteni, adhatnak-e információt, és ha pozitív választ kapnak, mosolyogva a tőlük telhető legkimerítőbb tájékoztatást adták.
Főleg Távol-Keleten ez már egy teljesen megszokott módszer, hogy akár egy étteremben, akár egy nagy vállalat recepcióján ilyen gépek fogadják az embereket és irányítják őket tovább. Ez szerintem nagyon távol áll még az európai szokásoktól, a magyar valóságról pedig ne is beszéljünk. Gyorsan végig gondoltam, hogy milyen kommunikáció lehetne: „mit akar ez a gép, amikor én egy emberrel akarok beszélni” 🙂
Mi marad nekünk?
Értem, és támogatom, hogy a modern technológia lehetőség szerint minél jobban könnyítse meg a hétköznapokat, de egy kicsit már az elbutulástól féltem saját magunkat. Az, hogy a mai fiatalok már alig tudnak normálisan és helyesen írni, mert a gép úgy is kijavítja, lassan magára a bármilyen írásra sem lesz szükség?
Ha mozogni vagy szórakozni akarunk, ki sem kell mozdulnunk a szobánkból, egyszerűen feltesszük a VR szemüveget, elindítunk egy alkalmazást és átélünk valami virtuális élményt?
Emberi sport helyett a jövőben e-sportot fogunk nézni, és azon szurkolunk, hogy melyik gamer a legjobb, és tudja legyilkolni a többit? És mindezt kivetítőkön stadionokban, miközben hangutasításokkal robotoktól rendelünk üres kalóriákat, hogy még véletlenül se kelljen fölállnunk?
Egy kicsit a WallE animációs film jutott az eszembe, amikor azt mutatják, hogy a több ezer éves utazás alatt a kapitányok hogyan változtak, és hogyan jutott el oda az emberiség, hogy már járni sem képes, inkább fekvő székekben vitetik magukat a robotokkal. Remélem, ide azért nem jutunk el…
Ha ez még nem lenne elég, akkor jöjjön a videó beszámoló:
Ha szeretnél még többet tudni az újdonságokról, akkor csatlakozz a SMARTA Facebook csoporthoz, hogy ne maradj le a következő bejegyzésről, és az összefoglaló videóról.
Ezek is érdekelhetnek:
A luxus és a technológia randevúja