A víz az egyik legalapvetőbb élelmiszer, amelyet nem csak ivásra, hanem rengeteg mindenre használunk nap mint nap valamilyen formában. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen a minősége! A legszembetűnőbb talán a konyhában, hiszen ezzel öntjük fel a leveseket, ez kerül a liszthez, hogy kenyér legyen belőle, ebben pároljuk a zöldséget… Folytathatnám a sort még, de a lényeg, hogy emiatt fontos kérdés, hogy csapvíz, szűrt víz vagy palackos víz van-e a konyhában.
Csapvíz, palackozott víz, szűrt víz
Emlékszem, gyerekként nem tűnt fel, hogy mennyire rossz ízű annak az alföldi kisvárosnak a vize, ahol születtem. Az volt a természetes, hogy azt isszuk, ami a csapból jön, és nem igazán foglalkoztunk a minőségével.
Akkor szembesültem ezzel a rossz ízzel, amikor középiskolásként a hétköznapjaimat egy másik városban töltöttem. Emiatt más víz íze lett a természetes, emiatt hétvégenként már szőrnyűnek találtam az otthoni csapvizet.
Odáig jutott a csapvíz undorom, hogy már nem csak az iváshoz, hanem miattam anyukám a főzéshez is elkezdett palackozott vizet használni, mert a csapvízből készült húslevest nem bírtam megenni.
A 2000-es évek közepén találkoztam először a vízszűréssel, vízszűrő kancsó formájában. Annyira megfogott a konyhai víztisztítás, és az, hogy nem kell a műanyag palackokat cipelni és az üres palackokat meg a szelektívbe hordani, hogy át is tértem a helyi csapvíz szűrésére.
Szűrt víz a főzéshez is
Mivel a vízszűrő kancsó mindig kéznél volt, és az akkor egyszemélyes háztartásom nem használta ki a havi szűrőkapacitást csak az ivásra, emiatt elkezdtem azzal főzni is. Itt is hasonlóan éltem meg az ízbeli különbségeket, mint korábban. Sokkal jobban ízlett nem csak a szűrt vízből készült tea és kávé, de a smoothie, a főtt rizs és a leves is.
Innentől nem volt megállás, mind a mai napig kizárólag szűrt vizet használok főzéshez, sütéshez. Mindössze annyi változás történt, hogy pár éve a BWT vízszűrő kancsómat – amit sok videómban már láthattatok – lecseréltem egy BWT beépíthető konyhai víztisztító rendszerre, amely sokkal kényelmesebb és praktikusabb.
Miért érzem finomabbnak a szűrt vízzel készült ételeket?
A válasz a szűrési technológiában van, hiszen a szűrő eltávolítja azokat a dolgokat, amik nem kellenek a csapvízbe:
- Az olyan kellemetlen mellékízeket és a szagokat okozó anyagokat, mint a klórt.
- Csökkenti a vezetékes vízben lévő nehézfémek mennyiségét (pl. ólom, réz).
- Eltávolítja az olyan szilárd szennyeződések jelentős részét, mint a homok vagy a rozsdadarabok.
- És mindezek mellett, még a víz keménységét is csökkenti, amitől a vízforraló nem lesz vízköves!
Ha ez még nem lenne elég, a BWT vízszűrő betétei plusz magnéziumot is juttatnak a szűrt vízbe. Ez nemcsak azért fontos, mert a szűrt víz fogyasztásával természetesen tudjuk támogatni a napi magnézium bevitelünk, de a magnézium alapvetően ízhordozó is. Ennek a tulajdonságának köszönhetően hozzájárul az aromák és ízek kibontakozásához. Emiatt érezhetjük például, hogy a szűrt vízzel készült kávénak vagy teának teltebbek az aromái.
Mi a szűrt víz hátránya?
Leginkább az, hogy nagyon addiktív! 🙂 Előfordult már, hogy egy étteremben azért nem ízlett a rizottó, mert kiérztem a csapvíz klóros ízét. De talán ennél is gyakoribb, hogy teát már csak akkor kérek vendéglátóhelyen, ha szűrt vízből készítik (szerencsére egyre több helyen van erre lehetőség). Annyira tönkre teheti a csapvíz a legjobb tea ízét is, hogy azt már nem szívesen iszom meg!
Gyakorlati szempontból, talán az egyetlen hátránya a szűrt víznek, hogy rendszeresen cserélni kell a vízszűrő betétet. Én azonban már letöltöttem a BWT applikációját , ami időben figyelmeztet, hogy hamarosan cserélni kell, és pár kattintással házhoz is tudom rendelni az új szűrőt. Így aztán nem fordulhat elő, hogy ízletes szűrt víz nélkül maradjunk itthon!
Ha pedig még nincsen konyhai vízszűrőd, és kedvet kaptál hozzá, akkor használd a SMARTA20 kódot és szerezz be egyet 20% kedvezménnyel a BWT webshopjában. A kupon 2021.04.30-ig érvényes.
A cikket a BWT Hungária Kft. támogatta.