Időről időre felüti a fejét valamilyen furcsa, távoli eredetű növény, amelynek a fogyasztását felkapja a nyugati társadalom, hiszen ha az inkák, az aztékok, a maják… azt már fogyasztották, akkor az biztosan nagyon különleges, és rengeteg jótékony hatással bír. Jó pár éve a chia mag és a goji bogyó volt ilyen, most pedig az amarántról hallunk egyre többször. De mi az amaránt és miért érdemes fogyasztani?
Honnan származik az amaránt?
Mint oly sok superfood, az amaránt eredete is az ősi inka és azték kultúráig nyúlik vissza. A kukorica mellett ez volt az egyik fő táplálékforrásuk, ami nem véletlen, hiszen nem csak a magját, hanem a levelét is el lehet fogyasztani, ráadásul nagyon gazdag tápanyagokban, ásványi anyagokban, amelyek közül kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és vastartalma érdemel külön említést.
Annak ellenére, hogy gabonaféleként tartjuk számon, ez az úgynevezett ál-gabonákhoz tartozik, pontosan ezért a gluténmentes táplálkozás egyik alapja lehet.
De ha nem igazi gabona, akkor valójában mi, merülhet fel a jogos kérdés. Az árokpartok egyik gyakori gyomnövényének a disznóparéjnak közeli rokona, amit amúgy a világ néhány területén szintén fogyasztanak az emberek, nem csak az állatokat etetik vele. De nem kell aggódni, az amaránt nem az árokpartról érkezik a tányérunkba 😉
Ha már tudjuk, hogy mi ez, és honnan ered, akkor nézzük, miért érdemes az étrendünkbe beiktatni.
5 érv az amaránt fogyasztása mellett.
1. Segít megelőzni a csontritkulást
Azok, akik attól tartanak, hogy nem jut a szervezetükbe elég kalcium – akár a tejtermékmentes étrend, vagy megnövekedett kalcium szükséglet miatt, az dobjon a smoothie-ba vagy a müzlibe 1 kanál puffasztott amaránt és máris sokat tett a csontjai egészségéért. Miért mondom ezt? Azért mert 100 g amaránt 159 mg kalciumot tartalmaz, ami több mint amennyi 100 ml tehéntejben van (az 120 mg).
2. Javítja az emésztést
Magas rosttartalma miatt javítja az emésztést, segít a székrekedés megelőzésében. Ráadásul a hőkezelés nagymértékben növeli a benne található fehérjék emészthetőségét, így nem terheli meg a gyomrot sem.
Köretként és kásaként fogyasztják a leggyakrabban, de töltelékek alkotó eleme is lehet, pl. rizs helyett, de főzelékek, levesek sűrítésére is alkalmas.
3. Gyulladáscsökkentő hatású
Az amarántban található peptidek és olajok gyulladáscsökkentő tulajdonságai enyhítik a fájdalmat és csökkentik a gyulladásokat a szervezetben. Ez különösen fontos például cukorbetegség, szívbetegség és stroke esetén.
4. Csökkenti a koleszterinszintet
Az élelmi rost nem csak az emésztésre, de a koleszterinszint egyensúlyban tartásában is segít azáltal, hogy eltávolítja az LDL-t vagy a rossz koleszterint a szív-érrendszerből. Ezen kívül az amaránt hatalmas mennyiségű K-vitamint tartalmaz, amely támogatja a szív egészségét.
5. Az amaránt segíti a fogyást
Az amaránt magas rost és fehérje tartalma miatt az étkezés során kellemesen eltelíti a gyomrot, így az éhségérzet kialakulását üres kalóriák bevitele nélkül tudjuk elodázni, és két étkezés között kisebb valószínűséggel nyúlunk kényszeresen valamilyen nassolni való után.
Ha érdekel, hogy miket tehetsz még meg a saját egészségedért, akkor nézd meg ezt a videómat is, ahol 10 tippet osztok meg egészséges táplálkozás témában: