A fürdőszobafelújítás vagy az új otthonunk tervezési szakaszában gyakran döntéseket kell hoznunk, ilyen például fürdőkád vagy zuhanykabin kérdése. Ha az átlagos fürdési szokásokat vesszük alapul, akkor ez utóbbi lehet a logikusabb választás, de egy tökéletes zuhanykabin kialakítása is számtalan kérdést vet fel. Most ennek egyik legfontosabb elemét, a zuhanypanel kérdését járom körbe, és arra keresem a választ, hogy hogyan válasszunk zuhanypanelt.
Kész zuhanykabin vs. épített zuhany
A zuhanyzónk kialakításakor két alapvető megoldás közül választhatunk: vagy kész zuhanykabint építünk be, vagy pedig saját tervek alapján alakítjuk ki. Míg az előbbi egy gyorsabb megoldás, az utóbbi tökéletesen személyre szabható, és teljesen összhangban állhat az otthonunkkal és a fürdőszobánkkal. A modern fürdőszobákban is ez utóbbi szokott helyett kapni, így ha szeretnénk a fürdőszobatrendeket követni, érdemes épített zuhanyban gondolkozni.
Milyen zuhanyrendszert válasszak?
Ha az épített zuhany mellett döntünk, akkor a következő kérdés, hogy milyen zuhanyrendszert szeretnénk, illetve mire van lehetőségünk. Két alapverzió a falsíkon belüli illetve kívül zuhanyrendszer.
Falsíkon belüli zuhanyrendszerek
Ha falsíkon belüli rendszert képzelünk el a zuhanyzónkban, akkor ennek technikai igényéről mindenképpen egyeztetni kell a kivitelezővel, hiszen a csöveknek speciális kialakítási igénye van, és azt a gépészeti munkálatok megkezdésekor, az általános csövezéssel egyidőben kell előkészíteni. Már meglévő fürdőszoba felújítása során sem lehetetlen a falsíkon belüli zuhanyrendszer kialakítása, azonban ez jóval nagyobb rombolással járhat, és nem minden esetben megoldható.
Szintén a tervezési szakaszban kell azt is végig gondolnunk, hogy van-e olyan különleges igényünk, mint például az, hogy mennyezetbe beépített trópusi esőztető kényeztessen zuhanyzáskor, mint a Grohe Aquasymphony zuhanyrendszere, mert az élményt ebben az esetben is gondos gépészeti előkészítés kell, hogy megelőzze.
A falsíkon belüli zuhanyrendszer legnagyobb előnye a letisztultság, amely összhangban van a mai lakberendezési és belsőépítészeti trendekkel, illetve az egyénre szabható megoldások, amelyek maximális rugalmasságot biztosítanak.
Falsíkon kívüli zuhanyrendszerek
Amennyiben a fentiek kivitelezési hosszadalmas, nehézkes vagy költséges lenne, akkor sem kell aggódnunk, hiszen ma már könnyen szerelhető, a napjaink dizájn elvárásaink is megfelelő falsíkon kívüli zuhanyrendszerek is léteznek. Ebben az esetben egyetlen dolgot kell eldöntenünk, hogy pontosan hova kerüljön a zuhanyszabályozó rendszere, azaz a hálózati vízkiállás, és milyen kivitelű zuhanykombinációt szeretnénk.
Kézi zuhany – esőztető – mind a kettő?
Ha megvan a számunkra ideális kivitelezési forma, jöhet a konkrét márka és a konkrét terméknek a kiválasztása. Ebben az esetben is érdemes azt figyelembe venni, hogy ez egy hosszútávú beruházás része, sokkal inkább a minőséget és megbízhatóságot kell szem előtt tartani, mint az olcsóságot. Hiszen, ha pár év után meghibásodik a zuhanyrendszer, és falsíkon belüli kivitelezést választottunk, nem csak a zuhany, de a csempe is jöhet le a falról.
Kézi zuhany
A legtöbb helyen azzal a megoldással találkozunk, hogy a kézi zuhany egy fali tartó segítségével kerül rögzítésre, amely alá be is állhatunk, vagy kézben tartva használhatjuk. Ebben az esetben érdemes minél nagyobb zuhanyfejet választani, amelynek akár szabályozható is a kifolyása, hogy a magasból alá hulló vízcseppek kellemes élményt nyújtsanak.
Ideális választás lehet ebben az esetben például a Grohe Power&Soul zuhanyfeje, amelynek 4 különböző szórásmintájából választhatunk. A klasszikus esőztető mellett elérhető a még kellemesebb élményt nyújtó, a vizet levegővel keverő O2 funkció, a relaxáló, masszírozó Bokoma spray és a frissítő Jet funkció.
Esőztető
Jellemzően csak a falsíkon belül szerelt rendszerek esetében találkozunk azzal a változattal, hogy csupán egyetlen, fix felső pontra szerelt esőztető biztosítja a zuhanyt. Ha ilyet szeretnénk, érdemes ebből is minél nagyobbat választani, hogy amikor aláállunk, akkor minél nagyobb felületen élvezhessük a lehulló vízcseppeket.
Kombinált zuhanyrendszerek
A modern fürdőszoba trendek azonban a fenti kettő kombinációja felé terelnek bennünket, legyen szó bármilyen kivitelről. A felső esőztető fej gondoskodik a kényeztetésről és ellazulásról, a kézi zuhany pedig kiegészítőként szolgál. Sőt, vannak olyan Grohe zuhanyrendszerek, hogy egyszerre lehet a 2 zuhanyt működtetni. Az elemek kiválasztás után jöhet a dizájn.
Dizájn, funkció és fenntarthatóság a zuhanykabinban
A zuhanyrendszer kiválasztásának talán legélvezetesebb pontja a konkrét termék kiválasztása, amelyben a legnagyobb szerepet már az egyéni ízlés játssza. Azt nehéz előre megmondani, hogy kinek a szíve húz például a Grohe Euphoria Cube szögletes világához vagy a Rainshower Smartkontrol elegánsan lekerekített formáihoz. Azonban fontos szem előtt tartani, hogy a stílusos fürdőszoba titka a szaniterek és a kiegészítők harmóniájában található. Fontos, hogy a fürdőszobai kerámiák, csaptelepek és kiegészítők minden tekintetben illeszkedjenek egymáshoz.
A formai kivitelen túl 2 fontos dolgot kell figyelembe vennünk: ez egyik a víztakarékosság, a másik pedig használati biztonság és komfort.
Törekvés a fenntarthatóságra
Egy modern otthontól ma már elvárjuk, hogy ne csak a kényelmünket szolgálja, de minél környezettudatosabban és takarékosan működjön. Ez különösen fontos azon termékek esetében, amelyek vizet használnak, hiszen a víztudatosság ma már életünk része kell, hogy legyen. Nem véletlen, hogy a Grohe az elsők között volt a szanitergyártók közül, akik az EcoJoy névre keresztelt víztakarékos kialakításukat kifejlesztették, és ma már a legtöbb zuhanyrendszerükben megtalálható. Ennek a segítségével a normál vízfelhasználáshoz képest akár 68%-kal lehet csökkenteni a folyóvíz mennyiségét anélkül, hogy ez élvezeti érték romláshoz vezetne.
Biztonság és komfort
A termosztátos zuhany csaptelepek szintén segítenek az energia- és víztakarékosságban. Ha a zuhanyzás megkezdésekor beállítjuk a számunkra ideális hőfokot – ami gyárilag 38°C – akkor a későbbiekben már nem kell a víz hőmérsékletét manuálisan után állítani, ha valami miatt változik a rendszervíz hőmérséklete – pl. valaki megnyitott egy csapot – mert a beépített szenzorok azonnal érzékelik a hőmérsékletváltozást, korrigálják, így nincsen fölöslegesen elfolyt víz és fűtési energia.
A termosztátos csaptelepek másik nagy előnye, hogy maximálva van a vízhőmérséklet, így biztosan nem fordulhat elő az, hogy akár nekünk vagy akár a gyermekünknek a túl forró víz sérülést okozzon.
A maximális kezelési kényelemről pedig a Grohe felső kategóriás, SmartaControl rendszere gondoskodik, amely intuitív módon egyszerűvé és könnyűvé teszi a zuhanyrendszer kezelését, hiszen a nyomógombok és a tekerhető szabályozók valódi élvezetté teszik a zuhanyzás minden percét.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy fürdőszoba felújítás után 2 évvel miért kellett a komplett „olcsó” zuhanyrendszeremet kicserélni, mikre nem figyeltem, és mi az amiket a saját káromon megtanultam, akkor nézd meg ezt a videómat is:
Ezek is érdekelhetnek:
Az elegáns és stílusos fürdőszoba titka
Így néz ki a fürdőszoba 2019-ben