Ha az idei terveid között szerepel, hogy felújítod a konyhádat, akkor érdemes jó előre mindent megtervezni, hogy ne maradj hosszú hetekre konyha nélkül, és ne okozzon a kelleténél több feszültséget. Én pontosan 2 éve estem túl egy lakás átalakításon, amelynek a főszereplője a konyha volt. Nagy munka volt, de megérte! Mivel minden alaposan meg lett tervezve, át lett gondolva, így maga a konyha nélküli időszak is alig volt több, mint 2 hét. Jöjjön a lista, hogy miket gondolj végig, hogy Te is minél zökkenőmentesebben éld át a konyhafelújítást.
1. Álmok vs. lehetőségek
Az első és legfontosabb, hogy meghatározd azt a költségkeretet, amely rendelkezésedre áll, és rá tudsz fordítani erre a projectre. Ehhez csoportosíts még át további 20%-ot, mint biztonsági tartalék, mert menet közben bármi váratlan történhe. (nálam egy csőtörés volt, amikor felszedték a járólapot, mert nem volt a vízvezeték bebetonozva, a járólap alatt futott…).
Készíts egy listát azokról a dolgokról – a konyhabútoron felül -, amelyeket szeretnél a konyhádban viszont látni. Vedd ide az olyan alap dolgokat, mint a pl. gránit mosogató, de kerüljön rá a listára az olyan extra dolog is – ha vágysz rá -, mint egy beépített borhűtő. Mindegyikhez rendelj egy átlag árat, majd összesíts. Ha már most túl vagy a büdzsén, akkor kezdj szelektálni, hogy mi az ami csak trendi lett volna, és mi az amire valóban szükséged lesz.
2. Gépészet és szerkezet
Nézd végig, vagy akár egy szakemberrel beszéld át, hogy bizonyos gépészeti kiállásokat el lehet-e mozgatni, illetve mik azok, amelyek vagy csak nagyon drágán, vagy egyáltalán nem helyezhetőek át. Ezek az információk is szükségesek lesznek a konyhabútor tervezésekor. Ilyenkor érdemes a gépészeti megoldásokat is végig nézni, illetve elgondolkodni azon, hogy a felújítás során a vízkezeléssel is foglalkozz, amely szintén hosszútávú, de megtérülő beruházás. Ebben a témában ingyenes tanácsadással várnak a Konyhakiállításon a BWT standján.
A víz mellett a világítást is érdemes már most elkezdeni tervezni, hogy hova szeretnénk esetleg olyan kiállást ahol korábban nem volt, illetve milyen típusú világításokat szeretnénk elhelyezni a konyhánkban. Illetve, ha okos megoldásokkal is szeretnénk feldobni a modern konyhát, akkor annak a központi egységét is el kell majd rejteni valahová.
3. A tervezés első lépései
Ha tisztában vagyunk a lehetőségeinkkel, akkor kezdődhet a tér tervezés, a színek, a formák összehangolása. Ha nem érezzük magunkban a kreativitást, akkor ezen a ponton érdemes egy lakberendezőt is bevonni, aki segít nekünk megálmodni az egész enteriőrt. Ha nem akarunk/tudunk megbízni egy szakembert, akkor most hétvégén lehetőség van díjtalan – de regisztrációhoz kötött – konzultációra a Lakberendezők Országos Szövetségének szervezésében. Érdemes azonban egy ilyen konzultációra már elképzelésekkel érkezni, összegyűjteni olyan konyha képeket, amelyek tetszenek, eldönteni magunkba, hogy a legújabb trendek szerinti konyhára vagyunk, vagy inkább rusztikusra.
4. Milyen konyhabútort válasszak?
Mivel az egyik legjelentősebb tétel a konyhában, ezért érdemes nagyon alaposan végig gondolni, hogy meglévő, előre gyártott elemekből állítjuk össze a konyhát, vagy egyedileg gyártatjuk, pontosan megtervezve minden egyes tárolónak a helyét és funkcióját. A tervezés ma már a legtöbb helyen számítógépes programmal történik, így azonnal láthatjuk, hogy milyen is lehet a végeredmény. Ha már ennél a fázisnál jársz, akkor a Konyhakiállításon ne hagyd ki a Cliff konyhák standját, ahol ingyenes konyhabútor tervezéssel várnak!
5. Modern háztartási készülékek
A háztartási készülékek terén is óriási a választék. Egyrészt dönthetünk márka alapján, másrészt a dizájn és a funkció is befolyásolhat bennünket. A Konyhakiállításon a legtöbb háztartási készülék gyártó bemutatja az újdonságait és inspirálódhatunk a technológiai megoldásokból, legyen szó okos konyháról, vagy professzionális végeredményt nyújtó technológiáról.
6. Burkolatok padlóra, falra
Miután összeállt a konyha karaktere, a burkolatokat is el kell kezdeni összeválogatni, és megrendelni, hogy amire elérkezik a felújítás ezen fázisa ne az alapanyagra kelljen várni. Egyeztessünk a gyártóval, hogy a burkolat rögzítéséhez szükséges anyagot is tudja-e biztosítani, vagy azt külön kell beszereznünk.
Válasszuk ki a falak színét, a tapétát, és el lehet kezdeni gondolkodni a textíliák (függöny, szőnyeg) összeválogatásán is.
7. Kivitelező szakemberek vagy egy generál kivitelező
Ha már mindent tudunk, és összeállt az elképzelés, akkor a konkrét munkákra meg kell találni a megfelelő szakembert. Vagy keressünk egy generálkivitelezőt, aki minden egyes munkafolyamatra tud szakembert biztosítani, és ő egy személyben felel mindenért, vagy ha vannak olyan szakemberek, akikben megbízunk, akkor egyesével kezdjünk el egyeztetni.
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ki mikor és milyen feladatokat fog elvégezni, és ehhez mikorra mit kell számukra biztosítanunk. Ha vannak szakemberek akik egymás után tudnak dolgozni, pontosítsuk, hogy melyik fázis mikor fejeződik be, és a következő szakember mikor kezd. Ezt előre fixáljuk, és rögzítsük szerződésbe is, nehogy közben mást elvállaljon, és bennünket hozzon olyan helyzetbe, hogy miatta csúszik akár heteket minden.
+1 Készülj elő a konyha nélküli életre
Ez az egyik legstresszesebb része a munkának, amikor el kell kezdeni összepakolni a konyhát. Mivel most minden egyes tárgyat megfogsz, tökéletes lehetőség arra, hogy egy csomó felesleges dologtól megszabadulj.
Szerezz dobozokat a maradó tárgyak tárolására, jelöld ki a helyét, hogy hol lesznek a dobozok a felújítás alatt, írd rá mindenre, hogy mi van benne.
Ha van rá lehetőséged, rendezz be valamelyik szobában egy konyha sarkot, és oda pakold be a legszükségesebb dolgaitokat, ami kell a túléléshez. (hűtő, vízforraló, néhány bögre, tányér…)
Ha van gyereked, és meg tudod oldani, a felújítás nagy részére költöztesd át a nagyszülőkhöz, rokonokhoz, barátokhoz. Nem csak neki, de magadnak is szívességet teszel ezzel, mert nem kell amiatt is aggódnod, hogy a gyerek beszívja a port, és hogyan csomagolsz neki uzsonnát.
Mielőtt darabokra zúznád a meglévő konyhabútorodat, kidobálnád a székeket, gondold végig, hogy nem tudod-e eladni, vagy ha már nincs olyan állapotban, hogy értéke legyen, ingyen nem tudod-e valakinek odaadni, aki még tudná használni.
Ha mindenre felkészültél, akkor végy még egy adag humort, szólj a szomszédoknak és a barátaidnak, hogy mire készülsz, hogy ha még sem bírod épp ésszel, hogy hetekig a felújítást közepén élsz, ne lepődjenek meg, ha Te is átköltözöl hozzájuk 🙂
Ha érdekel, hogy hogyan alakult át az én konyhám, akkor nézd meg a videós beszámolómat.
Ezek is érdekelhetnek:
Legfrissebb konyhai trendek 2019-ben
Így néz ki a fürdőszoba 2019-ben